Péntek délelőtt érkezett a tragikus hír: váratlanul elhunyt a Virológiai Nemzeti Labor vezetője, az ország ismert virológusa, Jakab Ferenc. A hír rekordgyorsasággal terjed, a tudóst ezrek gyászolják.
A fiatal, tehetséges tudós, Jakab Ferenc 1977-ben született Marcaliban. Kaposváron érettségizett, egyetemen biológia-kémia szakon tanult. Egyetemi évei alatt bekerült az ÁNTSZ virológiai laboratóriumába és ettől kezdve folyamatosan vírusokkal foglalkozik. Saját bevallása szerint nagy hatást gyakorolt rá a Vírus című 1995-ös amerikai katasztrófafilm, amely pontatlanságai ellenére jól példázza a láthatatlan kórokozók hatalmát és részben innen eredt a csodálata irántuk.
2002-ben diplomázott a PTE TTK biológia-kémia szakán, majd hosszú időt töltött víruskutató laborokban Hollandiában, Belgiumban és az Egyesült Államokban. A Pécsi Tudományegyetem Orvostudományi Karán, az Elméleti Orvostudományok Doktori Iskola hallgatójaként szerezte meg PhD fokozatát 2005-ben. 2020-ban megszerezte az MTA doktora címet – írja róla a Wikipédia. A 2019 végén kirobbant koronavírus-járványban rendkívüli kutató munkát végeztek dr. Kemenesi Gábor kollégájával, akivel számtalan tapasztalatukat is megosztották nyilvánosan az emberekkel. A 2020-as magyarországi SARS-CoV-2 koronavírus járvány idején, Orbán Viktor miniszterelnök megbízta a koronavírus-kutatási akciócsoport vezetésével. 2020 júniusában Jakab Ferencet nevezték ki a Nemzeti Virológiai Laboratórium vezetőjévé.
Jakab Ferenc tragikusan fiatalon, 46 éves korában távozott közülünk. Sajtóinformációk szerint önkezével vetett véget az életének, pécsi lapok úgy tudják: magánéleti okok állhatnak a döntése hátterében.
Jakab Ferenc hivatalos halálhírét a Virológia Pécs Facebook-oldalon is közzétették, a posztot elárasztották a gyászoló, együttérző kommentek. Sokak szerint a fiatal virológus egyike volt azoknak, akik a legtöbbet tették a magyarok egészségéért a három évig tartó Covid-járvány alatt.
„Nem tudom elhinni. Egy pillanatig reménykedtem, hogy csak a szokásos, átverős poszt.”
„Professzor úr nyugodjon békében! Nagyon sok embernek segített a Covid alatt!”
„Döbbenetes! Óriási veszteség!”
„Kihunyt a tudományos munka egyik lámpása! Őszinte részvétem”
„Pécs szívébe zárta. Emlékét megőrizzük!”
„Több online előadásán is részt vettem a Covid-járvány idején. Személyében egy végtelenül kedves, szimpatikus, nagy tudású ember ismertem meg akkor. Őszintén sajnálom, hogy ilyen fiatalon fejeződött be az élete.”
„Felteszem magamnak ilyenkor a kérdést: miért mindig a jók mennek el?”
– záporoztak a szomorú kommentek.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre