Nem mindennapi égi jelenségben lehet részünk jövő hét elején. A Hold és egy különleges csillag randevúja szabályosan átfesti az eget. Mutatjuk a részleteket.
Lélegzetelállító látványban lehet részünk február 5-én, hétfőn hajnalban, ha felnézünk az égre. A Hold és az Antares nevű csillag együttállását figyelhetjük meg – adta hírül a National Geographic.
Mindössze 28 százalékot mutat magából a Hold, amikor a Skorpió ragyogó narancsvörös csillagával, az Antaressel találkozik. (Ha ismerősen cseng a szó, akkor minden bizonnyal láttad a Ben-Hur című mozit, melyben Ilderim sejk egyik lovát hívták így.) A randevú narancssárgásra színezi az eget. Ahhoz, hogy megcsodálhassuk ezt a különleges látványt, reggel fél hat körül érdemes felnézni az égre. Mivel csak 10 fok magasan járnak, ezért jó déli kilátásra van szükség a megfigyeléshez.
Az Antares onnan kapta a nevét, hogy vöröses színe vetekedik a Mars bolygóéval, amit görögül Arésznek hívnak. A Földtől körülbelül 600 fényévnyi távolságban van, a tizennegyedik legfényesebb csillag az éjszakai égbolton.
A narancssárgán izzó csillagot az ókori Mezopotámiában több néven is ismerték, például „Cinóbervörös csillag”, „A magokon uralkodó” és „A föld és ég madara”, vagy „A villámlás ura”. Az ókori Egyiptomban Szelk, egy hüllőistennő csillaga volt. Az ókori Kínában „Tűzcsillag”, vagy „A nagy tűz” elnevezése volt ismert.
Különös égi jelenség, a Hold és az egyik legfényesebb csillag, a Spica találkozását csodálhattuk meg február 1-jén. A hajnali égen a holdsarló 67 százalékban mutatta meg magát, tőle balra pedig kékesfehér színben ragyogott a Spica. Az égitestek egymástól körülbelül másfél fokra látszottak.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre