Régen úgy tartották, ha február másodikán jó az idő, később fog tavaszodni. Ilyenkor azt mondogatták, inkább farkas ordítson be az ablakon, minthogy kisüssön a nap! Milyen szokások kötődnek még Gyertyaszentelő Boldogasszony napjához?
Szűz Mária negyven nappal Jézus születése után ezen a napon, vagyis február másodikán mutatta be gyermekét a jeruzsálemi templomban. A jelen lévő idős Simeon Jézust a nemzetek megvilágosítására szolgáló világosságnak nevezte. Innen ered a szentelt gyertya, és a gyertyaszentelés szokása is és ezért a szentelt gyertya Jézus egyik legrégebbi jelképe. Emellett II. János Pál pápa 1997-ben a szerzetesek világnapjává nyilvánította február 2-át, Gyertyaszentelő Boldogasszony napját. Azóta az egyház ezen a napon ünnepli azt a mintegy egymillió férfit és nőt, akik a világon katolikus szerzetesként élik az életüket. Ehhez a naphoz számos népszokás is tartozik. Például régen úgy tartották, hogy ha február másodikán jó idő van, akkor későn tavaszodik. A néphiedelem szerint ha ezen a napon a medve kijön a barlangjából, és ha meglátja az árnyékát, akkor megijed tőle, és visszamegy aludni, amiből arra következtettek, hogy újra hideg lesz. Ha viszont nincs árnyéka, akkor kint marad, mert tudja, hogy ez a tél utolsó próbálkozása és hamarosan enyhül az idő, vagyis jön a tavasz.
A köpönyeg.hu előrejelzése szerint pénteken változóan felhős, a nap második felétől pedig erősen felhős lesz az ég. Estétől szórványosan újabb záporok alakulhatnak ki. Erős marad a DNy-i, majd az ÉNy-i szél és +7 fok körüli értékeket mérhetünk. Ehhez képest szombaton és vasárnap szeles, változékony, kora tavaszias hétvégére van kilátás. Az erősen felhős égből elszórtan fordulnak elő záporok. Az északnyugati szél végig erős lesz, néhol viharos lökések is lehetnek. 9 és 14 fok közé melegszik a levegő.
A MÁV Szimfonikus Zenekar következő hangversenye február 2-án, pénteken lesz a Zeneakadémián, ahol három különleges zenemű kerül bemutatásra Farkas Róbert, a zenekar vezető karmesterének vezénylésével. Elsőként Claude Achille Debussy korszakos jelentőségű zeneművét, az Egy faun délutánja című darabját hallhatja a közönség, a hangverseny folytatásában Edward Sea Pictures Tengeri képek című dalciklusa hangzik el. Az est zárásaként Nyikolaj Rimszkij-Korszakov, a késő romantika orosz zenéjének egyik legjelesebb alakjának, az 1888-ban komponált Seherezádé című zenekari szvitje csendül fel. További részletek itt olvashatók.
A nem mindennapi eseményre azokon a helyeken kerül majd sor, ahol tartják a lassan 900 éves hagyományt. Február harmadikán van ugyanis a Balázs-nap, amihez szorosan kapcsolódik a Balázs-járás és Balázs-napi szokások. Ezen a napon többek között a diákok házról házra járva jelmezesen vonultak fel, adományokat gyűjtöttek az iskolának és új diákokat toboroztak. A torokfájósokat pedig parázsra vetett alma héjával füstölték meg, hogy ezzel a fájdalmat, betegséget okozó gonoszt elűzzék.
Minden szombaton délelőtt családi programokkal várja a látogatókat a Magyar Zene Háza. Február 3-án Szerencsés János meséjét hallhatják a nézők a Grimm testvérektől, és nem is akárhogyan: blues zenejátékként!
Február 3-án, szombaton 11 órától végig lehet izgulni, hogy az ott lakó Romulusz, a barnamedve meglátja-e az árnyékát. A medve látványetetése közben izgalmas népi hiedelmeknek lehet utánajárni, majd a lovaknak és a szamaraknak kedveskednek a gondozók némi harapnivalóval. A részletes program itt található.
A már hagyománnyá vált karneváli vásár idén sem maradhat el a Római-parton, ahol a jelmezbe öltözött piacon az árusok ízes portékái és kézműves termékei sorakoznak majd az asztalokon. A télűző vásáron lesz velencei karneválos felvonulás, verklis muzsikusok és fánkparádé is, amelyen 4-féle farsangi finomságot is meg lehet kóstolni, a hagyományos szalagos fánktól egészen a churrosig. Az esemény leírása itt található.
24 éve február negyedikén tartják a rákellenes világnapot, amit 2000 februárjában Párizsban tartottak meg először. Ekkor a résztvevők történelmi dokumentumot írtak alá, amely világméretű összefogásra szólít fel a halálos kór ellen. A Rákellenes Alapítványt (Párizsi Charta) a világ minden részéről összegyűlt vezető kormányzati tisztségviselők, a legjelentősebb rákkutató társaságok és szervezetek vezetői, orvosvezetők, betegképviselő civil szervezetek és az ipar reprezentánsai látták el kézjegyükkel. Többek között erre emlékezünk most vasárnap.
A Facebook úgy indult, hogy az alapító Mark Zuckerberg nagyon hasznosnak találta egyetemi előkészítő iskolájának a fényképes, nyomtatott, könyv alakú kiadványát, ezt akarta megvalósítani az interneten. Az első verzió a Facemash nevű alkalmazás volt, amit Adam D’Angelo, Zuckerberg barátja készített el az egyetemisták számára. A programnak olyan sikere lett, hogy használóinak száma a százezret is meghaladta. Népszerűsége gyorsan növekedett, mára a Facebook a világ leggyakrabban használt közösségi hálózatává vált.
Kínai Újévi Fesztivál lesz a budapesti Chinatownban. A kínai hagyományok szerint 2024 a Sárkány éve. A budapesti kínai közösség ez alkalomból ingyenes újévi fesztivált rendez február 3-án és 4-én Budapest kínai negyedében. A fesztivál keretében bel- és kültéren is különleges programok, számtalan kóstolóval és előadással várják a kíváncsi érdeklődőket. Az esemény részletei itt olvashatók.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre