Ez az expedíció első megdöbbentő felfedezése.
2021 májusában landolt a vörös bolygón a kínai marsjáró, amely talajradart is vitt magával, hogy bepillantást nyerhessünk a kietlen felszín alá. A Csuzsung az Utopia Planitiát, azaz a Mars legnagyobb becsapódási kráterét kutatja.
Ez a második ember által készített eszköz, ami valaha ezen a helyen járt, az első a Viking-2 misszió keretében küldött amerikai leszállóegység volt, amely 1976 szeptemberében landolt a helyszínen. A NASA előző századi űreszközével szemben a kínai rover képes a mozgásra is, így sokkal több adat gyűjtésére és a síkság alaposabb feltérképezésére alkalmas.
Jelenkori víz vagy jég nyomaira sem a sekély, sem a nagyobb mélységben nem bukkant, viszont a régmúlt áradásai hagyta hordalékrétegeket sikerült azonosítania. A radaros megfigyelések alapján a felszín alatt körülbelül 35-65 méteres mélységben sajátos formációkat detektáltak a kínai kutatók az egészen apróktól a több méteres kiterjedésűekig. Ezek kialakulására egyelőre nincs egyértelmű magyarázat, bár több teória is született a potenciális eredetükkel kapcsolatban. A legvalószínűbbnek tartott verzió szerint a sokszögekből álló terület valószínűleg a Mars felszíni hőmérsékletének drámai változása révén fejlődött ki – fejtette ki a UniLad.
Ez mind szép és jó, de mit nyerhetünk ebből az információból? Azt mondja el nekünk, hogy valaha a Marsnak légköre volt, amely felelős lehetett a struktúrák által mutatott fagyási és olvadási folyamatokért. Ha pedig légköre volt, akkor az sem kizárt, hogy az élet is megjelent a vörös bolygón, és talán nem vagyunk egyedül a Naprendszerben.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre