Humoros, groteszk szobrokat készít újságpapírból a németbányai férfi.
A 69 éves, budapesti születésű Tóth András igazi életművész – természetesen a szó legjobb értelmében. A férfinak fiatal korában hamar meggyűlt a baja a politikával: lázadt a kommunizmus ellen, nem szerette a kötöttségeket. Hosszú évtizedeken át villanyszerelőként dolgozott, de 27 évvel ezelőtti válása fordulópontot hozott az életében.
András életében ugyanis rendkívül nagy törést jelentett, amikor házassága tönkrement és elvált feleségétől. Közel volt ahhoz, hogy elinduljon a lejtőn és alkoholba fojtsa bánatát, de egy nap felébredt és úgy döntött, ez nem lehet megoldás a problémákra.
Én ezt akkoriban nem tudtam, de tulajdonképpen egyfajta terápia volt számomra az alkotás. Úgy gondolom, a művészet kilencven százalékban kemény, gyötrelmes munka, tíz százalékban pedig tehetség. Természetesen voltak hullámvölgyek, de kijelenthetem: engem ez hozott ki a slamasztikából.
A férfi szatirikus rajzokkal, karikatúrákkal kezdett, elmondása alapján tulajdonképpen szó szerint a pont-pont-vesszőcskétől indult, autodidakta módon. A mai napig gyakran előfordul, hogy hajnaltól késő estig alkot, ez idő alatt szinte fel sem áll az asztal mellől. Úgy gondolja, neki ez a szenvedélye – ami legalább nem káros.
Évtizedekkel ezelőtt egy ismerősöm asztalán megláttam a veszprémi Napló számait, kötegekben összegyűjtve. Akkor pattant ki a fejemből az ötlet: mi lenne, ha életre kelteném a Naplót, méghozzá embernagyságú formában.
András ekkoriban ismert meg egy különleges technikát: a papírmasét. A folyamat újságpapíron kívül csupán vizet, lisztet vagy tapétaragasztót igényel, és máris kezdődhet a varázslat. András összes alkotása szóvicceken alapul: az ő agya erre van kihegyezve. Az embernagyságú szobrok a hazai kiállítások mellett már a világ számos országában láthatók voltak, közülük néhánnyal díjat is nyert.
Általában először a humoros gondolat születik meg, ezután keltem életre a hozzá kapcsolódó, gnóm figurákat. Az ötleteimet mindig a nyelvi játékok ihletik, így kap új értelmet nálam többek között a hal-ló-távolság vagy a képmutatás.
András szívesen nyit más technikák felé is: újabban használati tárgyakat, lámpabúrákat készít. Életében alapvető fontosságú a humor, és ezt próbálja átadni a következő generációnak is: mindenkit arra biztat, hogy élvezze az életet, lássa meg benne a szépet, hiszen a rezsiszámlát akkor is ki kell fizetni, ha szomorúak vagyunk.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre