Aggasztó hírek érkeztek a Holdról, miután leszállt az első japán űrszonda

Erre a megdöbbentő fordulatra nem számítottak a szakemberek...



Megosztás
Szerző: Piréz
Létrehozva: 2024.01.20.
űrkutatás űrhajó Hold

„Houston, valami baj van” – hangozhatott volna ismét az elhíresült mondás, amely 1970. április 13-án hangzott el James Lovell parancsnok szájából, miután a Földtől 320 ezer kilométer távolságban lévő űrhajóban felrobbant egy oxigéntartály, meghiúsítva az Apollo 13 holdraszállását

A japán űrhivatal SLIM nevű űreszközének méretarányos mása - Fotó: MTI/AP/Eugene Hoshiko

Ezúttal azonban nem az amerikaiak, hanem a japánok küldtek űrhajót égi kísérőnkre, így Houston helyett a tokiói űrközpont a problémakeresés címzettje. Merthogy gond most is van, bár a landolás ezúttal sikeres volt. 

A szonda napelemei egyelőre nem termelnek áramot, amivel tölteni tudnák az akkumulátorait

– jelentette a japán Űrkutatási és Aeronautikai Tudományos Intézet, a JAXA.   

Pedig ez nagyon fontos volna ahhoz, hogy a SLIM (Smart Lander for Investigating Moon) teljesíteni tudja küldetését. Az ember nélküli japán űreszköz a Shioli kráterben szállt le, ahol kőzetelemzést kéne végeznie. Egy teniszlabdánál alig nagyobb holdjárót is vitt magával, amely az alakját változtatva képes a holdfelszínen közlekedni. A műszert a JAXA közösen fejlesztette ki a Takara Tomy japán játékgyárral, amely hasonló méretű játékautóiról volt eddig ismert.

Bár egyelőre nem tudni, hogy töltés híján hogyan folytatódhat az expedíció, annyi bizonyos, hogy a Szovjetunió, az Egyesült Államok, Kína és India után Japán az ötödik ország, amely egyáltalán eljutott a Holdra.

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás