Az időjárás kedvezőnek ígérkezik hozzá.
Éjjel éri el a Földet az évtized eddigi legnagyobb napkitörése. Nagy része elkerüli ugyan bolygónkat, viszont ismét esély nyílik ennek köszönhetően a sarki fény felcsillanására.
A NASA Solar Dynamics Observatory űrszondája a legmagasabb kategóriába sorolt, X-osztályú napkitörést észlelt csütörtökön. A statisztikák szerint 2017 szeptembere óta ez a legerősebb ilyen dokumentált jelenség - adta hírül az Időkép.
A napkitörések során sok millió tonna plazma lökődik ki központi égitestünkből, és ha ez eléri a Földet, akkor adódhatnak problémák. A 2017 szeptemberében bekövetkezett napkitörés például erős geomágneses viharokat okozott, és Dél-Amerikában két órára megbénított minden rádiós kommunikációt és adatátvitelt.
A koronakidobódás nagy része most elkerüli bolygónkat, így erősebb geomágneses viharoktól nem kell tartani. A vasárnap hajnalban érkező töltött részecskék a magas északi szélességi fokokon azonban látványos sarki fényt eredményeznek majd. Hogy Magyarországon is megfigyelhető lesz-e az északi fény, egyelőre nem tudni, de van esély rá. Erre utal az időjárási előrejelzés, amely szerint a legtöbb helyen alig lesz felhő fölöttünk az éjszakai órákban.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre