A csillagászok fejüket vakarják, miután a „mély űrből” érkező erős kozmikus sugarat észleltek az Egyesült Államokban.
A japán mitológia napistennője után „Amaterasu” becenévre keresztelt részecskéket a Utah állambeli sivatagban lévő obszervatóriumban észlelték, a kutatónak azonban fogalmuk sincs, mi okozta.
A legújabb kutatások arra jutottak, hogy az Amaterasu egy sugár, és bár szabad szemmel nem látható, ugyanakkora erővel hat, mintha egy téglát dobnának a lábujjadra derékmagasságból. A sugár 240 kvintillió elektronvolt energiáját hordozta, szemben egy átlagos villámmal, amelyben körülbelül 300 millió volt van.
A kozmikus sugárzás olyan szubatomi részecskékből áll, mint a protonok, melyek szinte fénysebességgel közlekednek az űrben és folyamatosan hullanak a Földre. A NASA szerint az emberek általában védve vannak a részecskék káros hatásaitól, de az űrhajósokra már veszélyt jelenthetnek, hiszen a sugárzásnak való kitettség esetén károsodhat a DNS-ük szerkezete. Egyes sugarakról pedig úgy vélik, hogy számítógépes hibákat okoznak.
Ezek az alacsony energiájú sugarak származhatnak a Napból, de a ritkább, nagy energiájúakról már úgy gondolják, hogy más galaxisokból érkezhetnek a Földre.
Ha kinyújtjuk a kezünket, minden másodpercben áthalad a tenyerünkön egy kozmikus sugárzás, de ezek nagyon alacsony energiájú dolgok.
– nyilatkozta a Science folyóiratban közzétett kutatás társszerzője, John Matthews.
Éppen ezért is volt történelmi jelentőségű, amikor 2021. május 27-én az Amaterasu sugár becsapódott a légkörbe Utah állam felett, és érzékelhető részecskéket zúdított a földre. Az évek óta tartó kutatások ellenére a tudósok továbbra sem tudják megmondani, hogy mi lehet az erős részecskék forrása.
Egyesek szerint az Amaterasu részecskék a Tejútrendszer galaxist határoló üres térrészből, az úgynevezett „Helyi Ürességből” származhatnak.
Egy olyan régióból származik, amely úgy néz ki, mint a lokális üres tér. Szóval mi a fene folyik itt?
– idézi a The Sun Matthewst.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre