A Nagy-Szikra család úgy érzi, a társadalom nagy része máig nem érti, hogy mi is az autizmus. A kétgyermekes szülők a TikTokon mutatják be mindennapjaikat, céljuk, hogy mások is lássák, ismerjék az autizmus lényegét és ne előítéletekből táplálkozzanak.
Bori és Dávid példaértékű szülők: TikTok-csatornájuk a szeretetre épül, fő céljuk pedig az érzékenyítés és a sokszínűség elfogadtatása. Két gyermeküket, Valtert és Miát harmóniában, szeretetben nevelik. Kisfiuk, a 7 éves Valter egy különleges, hatalmas energiával megáldott Asperger-szindrómás, örökmozgó lurkó.
Az Asperger-szindróma az autizmus egyik formája, az érintett egyénnek főként a kommunikációval és a szocializációval akadnak nehézségei.
Valter jól funkcionáló Asperger-szindrómás autista. Ez azt jelenti, hogy elsőre észre sem lehet venni, hogy bármiben más lenne, mint kortársai. Én úgy hívom: láthatatlan fogyaték. Az emberek általában nem tudják, hogy ő másképp fogja fel a világot
– fejtette ki Bori, Valter anyukája, aki arról is beszélt, hogy a kívülállóknak idő, mire megértik, hogy nem azért viselkedik furcsán a gyerekük, mert rosszalkodik vagy tiszteletlen, ő egyszerűen nem érti a szociális kommunikáció egymásra épülő jeleit.
„Ha Valterre kedvesen ráköszönsz, ő odafut és tiszta szívből megölel: ez olyan ölelés lesz, amit mondjuk a nagymamádtól kaptál, amikor egy hónapja nem látott. A kisfiunknak nem fog számítani, hogy nem ismer, hiszen ő mindenkit ugyanúgy szeret. Számára nincsenek határok”
– fogalmazott az édesanya, aki azt is megosztotta lapunkkal, hogy Valter autizmusa hároméves korában derült ki. Eleinte azt gondolták, azért késik a beszéde, mert éppen túl voltak egy nagy változáson, de ahogy telt az idő, egyre egyértelműbbé vált, hogy nem ez okozza a problémát, hanem valami más.
Ha késik a gyereked beszéde és rákeresel az interneten, az első eredmények azonnal az autizmust hozza ki, mint lehetséges indok. Ez persze rendkívül ijesztő, hiszen az embernek rögtön a Rain Man jut eszébe. Aztán másnap reggel ugyanúgy felkel a cuki kisfiad és rájössz, hogy teljesen mindegy, minek fogja ezentúl bélyegezni a világ, ő ezentúl is a te kicsi babád marad
– mondta Bori, aki arról az egyedülálló dologról is mesélt a Metropolnak, amit kisfiúk produkált. Valter annak ellenére, hogy magyar anyanyelvű családba született, angolul kezdett el beszélni négy és fél évesen. A család ugyan élt Angliában egy ideig, a gyermek viszont nagyon ritkán hallott angol beszédet, és nem járt angol közösségbe sem. A szakember azzal magyarázza a jelenséget, hogy Valter számára ez a nyelv egyszerűbb volt, mint a magyar, részben a ragozás miatt.
Az édesanya úgy érzi, a társadalom még mindig előítélettel fordul az autizmus felé.
Még a saját családunk is nehezen, évek alatt is alig birkózott meg a helyzettel. Keresték a hibát a nevelésünkben, illetve hogy Valter miért lett ilyen? Pedig amilyen lett, az szerintünk pont tökéletes. Valter mára már elég sok szót megért magyarul, vagy pedig elmutogatja, amit szeretne
– számol be tapasztalatairól Bori, akinek a férje hozzáteszi, hogy a többség azt hiszi, hogy az autizmussal élő emberek hibásak vagy kevesebbek, mint normális társaik. Azonban ők ennek pont az ellenkezőjét tapasztalják:
„Autista kisfiunk egy olyan csodálatos elmével rendelkezik, amibe bepillantást nyerni valami mennyei dolog.”
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre