Nagyon nehéz kiképzésen esik át a 4 kiválasztott.
Ahogy arról lapunk is korábban beszámolt, 4 magyar férfit választottak ki a Hunor (Hungarian to Orbit) kutatóűrhajós-programba. Közülük a legvégén egy szerencsés férfi várhatóan 2024-ben, vagy legkésőbb 2025-ben az űrben fog küldetést teljesíteni. Azonban, hogy kiderüljön, hogy a 4 különleges képességekkel rendelkező jelölt közül ki lesz az igazi, addig rengeteg mentális és fizikai teszten és kiképzésen kell átesniük. Legutóbb például túlélőtréningen kellett helytállniuk.
A kiképzés során a négy jelölt szárazföldi és vízi oktatásban is részt vett. A program alakulásáról Ferencz Orsolya, a Külgazdasági és Külügyminisztérium Űrkutatásért felelős miniszteri biztosa meglepő dolgokat árult el a Magyar Nemzetnek.
Igazság szerint már a legjobb nyolc jelölt is alkalmas minősítést kapna, és a közülük a legmagasabb pontszámokat elérő négyre ez fokozottan igaz. Nagyon nehéz döntéseket kellett meghozniuk a szakembereknek az eddigi válogatás során, és a négy férfi szerencsére szintén nem könnyíti meg a stáb dolgát, hiszen maximális erőbedobással és odaadással készülnek. De nincs helye a szentimentalizmusnak, csak egy jelöltből lesz űrhajós, legalábbis a Hunor magyar űrhajós programban
– kezdte beszámolóját Ferenczi Orsolya, aki ezután elárulta azt is, hogy nemrég túlestek a jelöltek az eddigi legnehezebb kihíváson.
A folyamatos elméleti képzés során megismerkednek a világűr és a súlytalanság legfontosabb fizikai jellemzőivel, a repülés alapszabályaival. Emellett szakemberek felügyelete alatt fizikai erőnléti edzéseket végeznek, orvosi vizsgálatokon vesznek részt. Legutóbb a Magyar Honvédség kiváló szakembereinek segítségével túlélőtréninget teljesítettek, hiszen arra is fel kell készülni, ha a landolás olyan helyen történne, ahol szükség van efféle tudásra. Nyilván jó lenne ezt elkerülni, de bizony ilyen már korábban is előfordult, ezért a mai napig része az űrhajósok kiképzésének
– árulta el a miniszteri biztos. Ferenczi Orsolya beszámolt arról is, hogy a legvégén két űrhajóst fognak kiválasztani a csapat tagjai közül, akik közül csak egy ember megy az űrbe, a másikuk azonban készenlétben várni fogja, ha be kellene ugrani a társa helyett.
A két férfi kiképzése pedig az űrkutatás őshazájában az Egyesült Államokban folytatódik az utolsó hónapokban.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre