Rendkívül ritka, amit jelenleg tapasztalhatunk hazánk légkörében. A szálló por koncentrációja nagyjából a határérték tizede országszerte. A Levegő Munkacsoportot kérdeztük az okokról.
A különféle időjárási portálok rendszeresen közölnek térképes adatokat Magyarország szmoghelyzetéről. Rendszerint a szálló porral van a legtöbb probléma, amely az egészséget is veszélyezteti.
Okozhat enyhe légúti elváltozást, allergiát, nőhet a légzőszervi, szív- és érrendszeri tünetek megjelenésének és súlyosbodásának valószínűsége, és emelkedhet a tüdőrák kialakulásának kockázata. A kis szemcseméretű részecskék, aerosolok belélegezve jutnak a tüdőbe, a léghólyagocskákon át a vérbe jutva vérrögképződéshez is vezethetnek, így nőhet a szív- és érrendszeri megbetegedések következtében fellépő halálozás.
Rendkívül ritka egy évben, amikor ilyen kedvező a helyzet, mint most. Az 50 μg/m3-es egészségügyi határérték helyett most nagyjából 4-14 körüli értékeket mérnek. A Levegő Munkacsoport Országos Környezetvédő Egyesület munkatársát az okokról kérdeztük.
Nagyon nagy százalékban a meteorológiai és domborzati viszonyok határozzák meg a levegő tisztaságát, legalábbis a szálló por tekintetében. Nyáron főleg a közlekedés, leginkább a robbanómotoros járművek, télen a fűtés és a hulladékégetés okoz magas légszennyezettséget, melyek ellen az egyesület 35 éve küzd
– mondta lapunknak Szegő Judit.
A Levegő Munkacsoport projektvezetője, környezetkutató szerint az utóbbi napok, hetek időjárása, mint a frontok, a csapadék és a szél mind hozzájárulnak a kedvező értékekhez.
Azt sem szabad elfelejteni, hogy nyár van, így eléggé kiürülnek a nagyvárosok, sokkal kevesebb az autó, ami szintén hozzájárul a jó levegőhöz
– tette hozzá a szakember.
Szegő Judit szerint évente mindössze néhány ilyen nappal számolhatunk, így érdemes kihasználni ezt a rendkívül tiszta időjárást.
Az egészségre rendkívül jó hatást gyakorol ez a pormentes időszak, így érdemes szabadtéri programokat, kirándulásokat szervezni és a változékony idő ellenére sokat tartózkodni a szabadban
– mondta a környezetkutató.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre