A Turbó Csigák Magyarország nevű női szenior kosárlabdacsapat fele már túl van a 70. életévén és van közöttük kilenc unokás nagymama is. Koruk ellenére még mindig fittek és a legtöbb versenyüket meg is nyerik.
A Turbó Csigák Magyarország női szenior kosárlabdacsapat szinte az összes versenyét megnyerte, például a 2019-es Espoo Világbajnokságon aranyérmet szereztek, és nemrégiben is a dobogó legfelső fokán végeztek. A csapat tagjai az ország különböző pontjairól jöttek össze és közel tíz évvel ezelőtti megalakulásuk óta egy nagy családdá formálódtak. Versenyeik miatt szinte az egész világot bejárták.
Összeültünk és beszéltük, hogy ki kéne találni egy jópofa csapatnevet. Különböző ötletek merültek fel, viccesre próbáltuk venni az egészet. Ilyen idős korban csigalassúsággal tudunk közlekedni, így a csiga megvolt, gondolkoztunk, hogy milyen előjelet adjunk neki. Végül kitaláltuk, hogy legyünk turbócsigák. Mindenkinek nagyon tetszett ez a név
– mesélte a Metropolnak Winter Ilona, a kosárlabdacsapat tagja, aki rendszeres beszámol a csapat élményeiről az interneten.
A csapat fele hetven év fölött van, a legidősebb tagja pedig 78 éves; van köztük kilencunokás nagymama is. A sport szeretete közös és addig nem is akarják abbahagyni, amíg bírják szusszal.
Olyanok vagyunk, mint egy nagy család, megünnepeljük a születésnapokat, időnként összejövünk valamilyen apropóból, hol az egyik játékosnál, hol a másiknál.
A Turbó Csigák körülbelül havi rendszerességgel edzenek, közel tíz év alatt tíz versenyük volt, amik közül mind dobogós helyen végeztek.
Vérünkben van, hogy nyerni akarunk, de mindig megbeszéljük előtte, hogy most a verseny a fontos, vagy az, hogy lássuk a várost, mert a kettőt egyszerre nem lehet, mert fárasztó. Új-Zélandon például 11 nap alatt 10 meccset játszottunk. Csípőprotézis műtéteken átesettek is tartoznak a csapat tagjai közé, de mi még így is játszunk
– mondta Ilona, aki csapatával játszott már tíz évvel fiatalabb versenyzőkkel is.
– A versenyek során, ha fiatalabb ellenfelekkel is játszunk, mi mindig arra hagyatkozunk, hogy mi majd szép lassan, a rutinunkkal meg fogjuk oldani.
A csapat utazásai közben például imád kártyajátékot játszani a repülőtéren, ami nem ritka, hogy hangzavarba torkollik a jókedv miatt. Rengeteg izgalmas kalandban volt már részük, imádnak együtt várost nézni, túrázni és nevetni. Spanyolországban például egy elfújt kalap dobta fel őket.
Nagyon meleg volt és megbeszéltük, hogy mindenki vesz egyenkalapot. Nagy szél volt és a regisztrációs központba tartottunk, mikor az egyik hölgynek lefújta a szalmakalapját, pont az úttestre. Egy fiatalember nagyon készségesen próbált segíteni és szaladgált az autók között. Mi a járdán szurkoltunk neki, hogy meg tudja fogni a kalapot és ne üssék el az autók. Mindenki őt nézte és nevetett, az ilyen esetek nagyon feldobják a társaságot
– emlékezett vissza.
Ilona szerint hetven fölött is különösen fontos a mozgás.
Az, hogy sportolsz és mozogsz, nem azt jelenti, hogy le kell futni a maratont, már az is jó, ha sétálsz, lépcsőzöl; a második emeletről lejössz gyalog és nem liftezel. Mi magunk is érezzük, hogy milyen sokat számít a mozgás. Van, hogy reggel, mikor felkelünk, mindenünk fáj, de egyszerűen túltesszük magunkat rajta és azt mondjuk, hogy hadd fájjon, amíg fáj, addig vagyunk, de muszáj mozogni.
z
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre