Együttműködési megállapodást írt alá az Országos Vérellátó Szolgálat és a Magyar Gyógyszerészi Kamara. Idén az országos patikanapokon is adhatnak vért a látogatók.
Matusovits Andrea, az OVSZ főigazgatója és Hankó Zoltán, az MGYK elnöke írta alá azt a megállapodást, amiben az Országos Vérellátó Szolgálat és a Magyar Gyógyszerészi Kamara szorosabb együttműködést vállal a szakmai és kommunikációs területeken. A megállapodásnak köszönhetően az évenként megrendezett országos patikanapok programjába már idén beépíti a véradás promócióját a gyógyszerészi kamara.
A vér nélkülözhetetlen a rászoruló betegek gyógyításában, az életmentésben. A tudomány mai állása szerint a vér semmi mással nem pótolható, mesterségesen nem előállítható. A hazai egészségügyi intézmények ellátása éves szinten nagyságrendileg 390 000 véradással biztosítható, így a folyamatos, biztonságos ellátáshoz – munkanapokra lebontva – napi 1600-1800 véradóra van szükség.
Az Országos Vérellátó Szolgálat folyamatosan keresi azokat az együttműködési lehetőségeket, amelyek hozzájárulnak a véradási hajlandóság, valamint a véradás társadalmi elfogadottságának növeléséhez. A kamarával megkötött megállapodás egy újabb mérföldkő az OVSZ törekvésében.
Az együttműködés eredményeképpen az MGYK a véradás népszerűsítése mellett a jövőben segíti a véradáshoz kapcsolódó gyógyszerhasználattal összefüggő ismeretek átadását is tagjai és a lakosság számára, kiteljesítve ezzel a magyar lakosság egészségműveltségének növelésére irányuló tevékenységét.
Az együttműködésünk lényege nem más, mint hogy mi is segítsünk a toborzásban az OVSZ-nek, mivel erre nagyon nagy szükség van. Ez részünkről abban nyilvánul majd meg, hogy azokat az embereket, akik betérnek a gyógyszertárakba, tájékoztatjuk a véradás lehetőségéről, annak jelentőségéről
– mondta el lapunknak Dr. Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke.
Az elnök hozzátette: tapasztalataik szerint nagyon nagy a bizonytalanság a véradással kapcsolatban, főleg azok esetében, akik valamilyen gyógyszert szednek.
Nem tudják, hogy az a gyógyszer, amit szednek, gátolja-e őket a véradásban. Ezért közösen kialakítottunk egy listát, amin szerepel, hogy mely gyógyszerek azok, amiknek a szedése mellett nyugodtan elmehet az ember vért adni, és melyek azok, amiknek a beszedése után még egy hónappal később sem adhatnak vért.
– magyarázta az elnök.
Bár az együttműködési szerződést már korábban aláírták, a program tényleges elindítására a patikanapokon kerül sor.
„Már elkészültek a különböző szórólapok is, amiket a patikákban a gyógyszertár munkatársai szét tudnak majd osztani. Bízunk benne, hogy ez a misszió eredményes lesz, hiszen valamilyen formában a vér is egy speciális gyógyszer, amelynek a társadalmi hasznossága megkérdőjelezhetetlen” – tette hozzá.
Június 7-én a XVIII. országos patikanap keretén belül Poroszlón és Kőszegen már véradásra is lesz lehetőségük a látogatóknak.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre