Vajon van okunk aggodalomra, vagy mindez csak sci-fi? Sajnos egyre több szaktekintély szerint igenis valós a veszély, ha a mesterséges intelligenciáról van szó.
Vajon van okunk félni a mesterséges intelligenciától? Elveszi a munkánkat? Netán a Terminator-filmekhez hasonlatosan leigázza az emberiséget? Vagy szimplán egy jó játék, semmi több? Nos, van, aki szerint nem teljesen alaptalan a félelmünk: és ezt most nem egy önjelölt TikTok-jós mondja, hanem a Centre For AI Safety vezetője, Dan Hendrycks, aki úgy véli, az sem lehetetlen, hogy az AI egyszer csak rászabadít az emberiségre egy koronavírusnál jóval halálosabb veszedelmet.
„Egy elszabadult AI elég intelligens, és elég eszközzel is rendelkezik ahhoz, hogy veszélyt jelentsen a társadalmunk egészére” – magyarázta a Daily Starnak, hozzátéve: egyáltalán nem lehetetlen, hogy a mesterséges intelligencia olyan, emberi érzelmeket tanul el tőlünk, mint a halálfélelem, ez esetben pedig könnyedén támadásba lendülhet. Innentől pedig nincs megállás, gyakorlatilag az élet minden területén árthat nekünk, mindez csak attól függ, mit tart a leghatékonyabb módszernek.
Ráadásul a biofegyverek jelentette veszély már most is valós, hiszen még arra sincs szükség, hogy azokat egy kormány titkos laborjában hozzák létre. „Köszönhetően a lezajlott technológiai forradalmaknak, olcsóvá és elérhetővé váltak azok az eszközök, amikkel bármilyen szakadár tudós vagy egy egyetemista biohacker is létrehozhat egy komoly fenyegetést.”
Michael Wooldridge, az Oxfordi Egyetem professzora is hasonló véleményen van. Kijelentette: könnyű elképzelni, hogy az AI már létező fegyvereket (például biofegyvereket) fordít ellenünk, hogy elpusztítson minket.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre