Április és június között mindig megnő a varjútámadások száma, ám most már a játszóterek közelében is veszélyt jelenthetnek a madarak.
Érdemes körültekintőnek lennünk azokon a helyeken, ahol madárfészkek lehetnek, ugyanis a varjak költési szezonban különösen agresszívak.
Több kerületben is megjelentek a varjak, már Újpesten és Újhegyen is történtek varjútámadások, bár a legveszélyesebb helyszín mind közül talán a kőbányai, ahol egy játszótér közelében próbálják védelmezni fiókáikat a varjak.
A Gőzmozdony utcai játszótérnél egy dolmányosvarjú-fióka a földön ugrál ide-oda, nem tud még repülni, a szülők védik. Több embert is megtámadtak, többek között engem is. Hátulról nekirepült a tarkómnak. Egy idősebb hölgyre háromszor is rátámadtak
– mesélte egy hölgy, és a történteket egy közösségimédia-oldalon is megosztotta, amire többen is válaszoltak:
A másfél éves gyerekem ezen a játszótéren játszik, és más pici gyerek is
– szólt hozzá egy aggódó szülő a poszthoz.
Egy hölgy elmesélte a Metropolnak, hogy a 10. kerületben már többször találkozott varjakkal. A legutóbbi ilyen eset pár napja volt, amikor végül meg is támadta egy varjú. A madár szárnyainak ütései a tarkóját érték, szörnyen megrémült.
Menekültünk, de folyamatosan jött utánunk, alig tudtunk megszabadulni tőlük
– mesélte Andrea, aki azt is hozzátette, hogy júniusig megpróbál más útvonalon hazajárni, mivel eléggé megrémítették a madarak.
Szerencsére a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület megosztotta, hogy mit tegyünk, ha egy ilyen állattal találjuk szemben magunkat: „Hasonlóan kell eljárni, mint a támadó kutyáknál: nem szabad elfutni, hanem szembe kell fordulni az állattal, és kitárt karokkal érzékeltetni a méretbeli különbséget, valamint érdemes hangosan rá is kiáltani. (...) Rámenősebb madarak esetén védekezésre lehet használni kézben lévő könnyű táskát vagy szatyrot, kabátot.”
Lakott területen elsősorban a dolmányos varjak április-júniusi fiókareptetésekor számíthatunk félelmet keltő madártámadásokra a talajra kerülő fiókáikat védelmező szülőktől – írták a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület közleményében. Ennél a rövid ideig tartó, természetes és kiszámítható viselkedésnél jóval ijesztőbb és veszélyesebb eseteket okozhatnak a lakosság által otthon (illegálisan) felnevelt, majd elengedett vagy elszabaduló varjúfélék, elsősorban szintén a vetési varjak fiókái, amikor a megijedő ember elesik vagy kiszalad az útra – tették hozzá.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre