Szenzációs hírről számolt be a Bethesda Gyermekkórház: megvan az első újszülött korában kiszűrt SMA-s gyermek Magyarországon, aki megkapta a létfontosságú génterápiát!
A kis Dórika esetéről az intézmény maga számolt be a Facebook-oldalán, posztjukból kiderül, hogy még múlt hét pénteken került sor a fantasztikus műveletre a Magyarországi Református Egyház Bethesda Gyermekkórházában. Mint írják, az Európában is újdonságnak számító korai szűrés eredményeként Dórika a legfiatalabb csecsemő, aki a génterápiás kezelésnek köszönhetően egy tünetmentes életre kap esélyt.
Aki egy kicsit is tisztában van az SMA-s gyermekek problémájával, az nagyon jól tudja, hogy a 22 napos kisbaba kezelése igazi mérföldkőnek számít az orvostudományban.
A Bethesda Gyermekkórházban 2019. október 29-én történt meg az első génterápiás kezelés, az azóta eltelt közel három év alatt mostanra már összesen 26 gyermeknél alkalmazták e gyógymódot. Tavaly nyár óta a magyar gyermekek már társadalombiztosítási (NEAK) finanszírozással kaphatják meg, szigorú szakmai elvek mentén a kezelést
– emlékeztet a kórház a bejegyzésben, melyben dr. Mikos Borbála, az intézmény orvos-igazgatója, a génterápiás munkacsoport vezetője arról is beszámol, hogy
a gyermekek fejlődési esélye attól is függ, milyen korán kapja meg a génterápiát, ennek életkori határa a jelenlegi ajánlások szerint 2-2,5 éves kor. Így a siker azon is múlik, mennyire hamar tudják diagnosztizálni az érintett gyermekeket. Ebben jelent hatalmas áttörést az újszülöttkori SMA-szűrés, ami tavaly indult el Magyarországon, minden újszülött számára felkínálva a lehetőséget egy kutatási program keretében, melynek kidolgozója szintén a Bethesda Gyermekkórház.
Egészségben gazdag életet kívánunk a kis Dórikának!
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre