A fényszennyezés egy olyan globális probléma, ami egyre súlyosabb gondokat fog okozni az emberiség számára. Fontos dologra figyelmeztetnek a tudósok.
Egy új tanulmány kapcsán jutottak a szakértők egy ijesztő felfedezésre. A csillagászok arra figyelmeztetnek mindenkit: a szemünk láttára tűnnek el a csillagok az éjszakai égboltról.
Az eddig feltételezett 2 százalék helyett, az égbolt minden évben akár 10 százalékkal is fényesebbé válhat, a fényszennyezés miatt. Ez azt jelenti, hogy az emberiség számára ma már rengeteg olyan csillag rejtve marad, amit korábban szabad szemmel láthattunk. Szemléletes példaként elmondták, hogy egy 250 látható csillag alatt született gyerek, a 18. születésnapján, azokból már csak 100 csillagot fog látni.
„A fényszennyezés, ami eltakarja a csillagokat, sokkal gyorsabban növekszik, mint azt eddig gondoltuk, még a megfékezésére tett kísérletek ellenére is. Ennek pedig drasztikus következményei lehetnek, nemcsak az éjszakai égbolt láthatóságára, hanem a környezetre is. Továbbá ez a folyamat hatással lehet az állatok és az emberek biológiai rendszerére és még sok másra is” – figyelmeztetnek a csillagászok.
Az új és nagyszabású tanulmány, 2011 és 2022 között több mint 50 000 a világ miden tájáról származó civil tudós megfigyelésén alapul. A kutatás célja az volt, hogy teljes mértékben megértsék az éjszakai égbolt fényeit. Eddig ugyanis az égbolt fényességének változásai egy kevésbé megfigyelt területnek számított.
Az aggodalomra okot adó új adatok alapján a kutatók arra kérik a kormányokat, hogy foglalkozzanak a fényszennyezés problémájával. Ugyanis hiába a korlátozások, a probléma továbbra is létezik és súlyosbodik – írja az Independent.
A fényszennyezés az esti égbolt mesterséges fényforrásokkal történő fölösleges, energiapazarló és környezetkárosító megvilágítása. Az emberi és a technikai civilizáció gyors fejlődése oda vezetett, hogy annak a fénynek a mennyisége, amit a városok pazarló világítása jelent, közvetlen környezetkárosító tényezővé vált.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre