Az áldozat szerencséje az volt, hogy épp attól kért segítséget, aki maga is bántalmazó kapcsolatból jött, így jól ismerte, milyen jelekre figyeljen.
Gyakran esik szó a családon belüli erőszakról, melynek a becsült adatoknál vélhetően jóval több áldozata van világszerte: az elszenvedett fizikai és verbális bántalmazáson túl az is gondot okoz, hogy a bántalmazottak nem tudják, hogyan kérhetnének segítséget az erőszaktevőjük tudtán kívül. Emiatt vezette be egy kanadai nőjogi alapítvány, a Canadian Women’s Foundation azt a bárki által alkalmazható kézmozdulatot, amellyel az erőszak elszenvedője „némán” jelezheti, hogy bajban van, egy bűncselekmény áldozata.
Ha bajba került, egyik kezét emelje fel, ujjakkal kifelé tartva, mintha integetne, majd a hüvelykujját hajtsa a tenyere közepébe, ez követően pedig a másik négy ujját csukja rá. Ha pedig mástól lát ilyen kézmozdulatot, értesítse a hatóságokat. Így tettek azok az autózók is az Egyesült Államokban, akik egy másik kocsiban utazó lánynál látták ezt a kézmozdulatot. Kiderült: a lányt elrabolták, nem sokkal később azonban a bejelentésnek köszönhetően megtalálták. De így tett az a nő is Szarvason, aki bevásárlás közben látta meg, hogy egy másik vásárló a „néma segélykiáltás”-ként emlegetett kézmozdulatot mutatja neki. Az áldozatnak hatalmas szerencséje volt, Kovács Sándorné ugyanis maga is bántalmazó kapcsolatban élt korábban, így tisztában volt a mozdulatsor jelentőségével.
Kovács Sándorné éppen bevásárolt, amikor meglátta a kézjelet mutató nőt. Azonnal tudta, mi a teendő.
Szokás szerint vásároltam egy szarvasi boltban, amikor elhaladt mellettem egy pár. Nem is figyeltem annyira fel rájuk, csak akkor, amikor a hölgy megállt mellettem, és mutatta a jelet. Én bántalmazó kapcsolatból jövök, így sajnos jól ismerem ezt a szimbólumot, és azonnal megértettem, hogy baj van, hogy segítenem kell
– árulta el a Borsnak a nő, aki arról is beszélt: akkor vált világossá számára, hogy a hölgy szándékosan mutatta a kézjelet, amikor észrevette, hogy a párja ráncigálja, erőszakosan tolja maga előtt.
– Ekkor szóltam az egyik biztonsági őrnek, hogy nézzék meg a párt, de nem akartam gondot okozni vagy beleszólni.
Szerencsére a biztonsági őr is ismerte a kézjelet, így komolyan vette az ügyet. Utána csak annyit láttam, hogy a férfit elkísérik a nő mellől
– mondta Kovács Sándorné, aki szerint a boltban más nem ismerte fel a helyzetet, és szerinte
a magyar emberek többsége vagy nem tudja, hogy mit is jelent a kézmozdulat, vagy nem vette volna komolyan.
Pedig a Magyar Rendőrség is bevezette, illetve népszerűsítette már „Néma segélykiáltás” néven. Sőt: egyre többen javasolják, hogy tanítsák meg a szülők a jelet kisgyermekeiknek is, hiszen sosem tudhatjuk, mikor kell használnunk vagy éppen felismernünk. A rendőrség azt kéri, hogy aki ilyen néma segítségkérést tapasztal, hívja a 112-t!
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre