Napindítónkban ma a világháborús évfordulóval, sztárszületésnappal és népi hagyománnyal is foglalkozunk.
...akkor 40 napig el nem hagy, de ettől idén nem kell tartanunk, hiszen ma is folytatódik az esős, enyhe idő. A régi időkben a házasodni vágyó lányok ezen a napon piros kendőt kötöttek a nyakukba, jelezve, hogy még ebben az évben férjhez mennek.
1945. január 18-án szabadították fel a bevonuló szovjet csapatok a pesti oldal gettóját a VII. kerületben. A Dohány utca - Kertész utca - Király utca - Csányi utca - Rumbach Sebestyén utca - Madách Imre út - Madách Imre tér - Károly király körút által határolt területen 1945 elejére 70-80 ezer embert zsúfoltak össze. Az összezsúfolt embereknek a Vöröskereszt erőfeszítései ellenére is csak napi 700-800 kalória élelem jutott (a kenyérfejadag 15 dekagramm volt), ráadásul 1944. december végén, amikor a város körül bezárult a szovjet ostromgyűrű, a helyzet még kritikusabbá vált. A gettóban az egészségügyi viszonyok minősíthetetlenek voltak, az emberek tömegesen haltak meg. 1945. január 18-án a Vörös Hadsereg közeledtére a nyilas őrség eltűnt, a kerítés deszkapalánkjait az emberek eltüzelték. A gettó felszabadulásakor egyedül a Klauzál téren több mint 3 ezer temetetlen holttestet találtak. A „nagy” gettóban 68 ezer élte túl a borzalmakat.
A pesti oldalon működött egy másik gettó is, a XIII. kerületben, Újlipótvárosban. Itt a svájci, svéd, spanyol, portugál, valamint a pápa általi védelem alatt álló házakból hoztak létre lezárt területet. A Váci út - Victor Hugo utca - Újpesti rakpart - Szent István körút által határolt területen az engedélyezett 15 600 ember helyett legalább háromszor annyian éltek. A nemzetközi védettség ellenére a nyilasok csoportosan keresték fel ezeket házakat, hogy kirabolják, majd a Duna-partra hajtsák és agyonlőjék az embereket. Ez a gettó két nappal korábban, 1945. január 16-án szabadult fel.
Azért, hogy az autóforgalom is megindulhasson Pest és Buda között, 1946. január 18-án adták át a félállandóra tervezett Kossuth hidat. A rekordgyorsasággal, mindössze 8 hónap alatt felépült híd a Kossuth teret és a Batthyány teret kötötte össze. A szerkezethez szükséges vasat háborús törmelékből gyűjtötték össze. A hidat 10 éves élettartamra tervezték, végül 1960-ban bontották le.
Kerek születésnapot ünnepel hazánk egyik legismertebb műsorvezetőnője. Bár eleinte színésznek készült, belátta, hogy nem tudna szerepet játszani. Így fordult az újságírás felé, majd 1990-től dolgozott a médiában, előbb a Magyar Televíziónál, majd a TV2-nél, de aki nem látta, az is hallhatta őt öt éven keresztül a Danubius Rádió reggeli műsorában, Gundel Takács Gáborral és Buza Sándorral karöltve. 2011-ben tért vissza a köztévéhez, majd az ATV-nél is dolgozott. Nevéhez fűződik többek között a Multimilliomos, a Mokka, a Magyarország, szeretlek! és a Jakupcsek Night. Jakupcsek Gabriella háromgyermekes édesanya, a legkisebb 2008-ban született. Isten éltesse!
Január 31-ig várják a személyes történeteket, sztorikat a Budapest Nagyregény projekthez. Bárki, akinek van egy fővároshoz köthető története, ami érdekes és vállalkozik arra, hogy megírja maximum 4000 karakterben, az jelentkezhet a www.budapestkonyvfovaros.hu weboldalon. A műveket neves írók – például Cserna-Szabó András – fűzik egységbe. A regény Budapest 150. születésnapján, november 17-én jelenik meg.
Akik a Farkasréti temetőbe igyekeznek ma, azok vigyázzanak, mert megemlékezés miatt tilos lesz megállni reggel 8-tól délután 4-ig a Hóvirág utcában, a temető Hajnalka utcával szembeni bejáratától a Hóvirág köz felé 30 méter hosszan.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre