„Közösségi költségvetés”: ez maga a Karácsony-jelenség, csak beszélni, de nem tenni semmit – mondja Wintermantel
A főpolgármester egyesre vizsgázott a közösségiköltségvetés-projektből is, amelyet 2020-ban indított a Városháza – vélekedik Wintermantel Zsolt. A Fidesz–KDNP frakcióvezetője szerint ez maga a Karácsony Gergely-jelenség: beszélni valamiről, utána nem csinálni semmit...
Nem veszi komolyan saját magát, a saját maga által fontosnak tartott ügyeket és a budapestieket sem – mondta a Metropolnak Wintermantel Zsolt. Karácsony eredeti programjának az lett volna a lényege, hogy a fővárosiak olyan ötleteket javasolhatnak online a városvezetésnek, amelyeket megvalósítanak Karácsonyék, akik a „nyitott döntéshozatal” hívei – legalábbis papíron. Mert ugye most bebizonyosodott: a budapestiek ötletelnek, de valójában szinte semmi sem történik...
Tavaly decemberben már a 3. közösségi költségvetés ötletelése zárult le, de még az első megvalósításával is komoly hiányok vannak – Fotó: Bánkúti Sándor / Metropol
A probléma csak azzal van, hogy eddig szerény a teljesítménye a baloldali városvezetésnek, hiszen 3 év alatt csupán 5 olyan projektet valósítottak meg, amelyet a budapestiek kértek. Ezekre összesen 181 millió forintot fordítottak 2020/2021. időszakban, amelyre egyébként takaros összeget, 1 milliárdot különítettek el, mint az azt követő időszakokra is, például 2021/2022-re, amikor egyetlen új sem valósult meg, csak 18 megvalósítás alatt lévő projekt van azóta is folyamatban.
A közösségi költségvetés indítása óta minden évben elérhető a város lakói, használói számára. A közösségi költségvetés egy olyan – általában önkormányzati – program, amelynek keretében a település költségvetéséből bizonyos összeg felhasználására a város lakói tehetnek javaslatot. A fővárosi közösségi költségvetés keretében 1 milliárd forintos keretből valósítja meg az önkormányzat a lakosok által beadott ötletek közül a legnépszerűbbeket.
A közösségi költségvetéssel két alapvető probléma is van Wintermantel szerint.
Wintermantel szerint karácsony ezt a kampányígéretét sem valósította meg – Fotó: Mirkó István / Magyar Nemzet
A közösségi költségvetés a főpolgármester kampányának egyik hangsúlyos eleme volt, de jól láthatóan a beérkezett javaslatokat nem tudják megvalósítani. Csúsznak velük, vannak olyanok, amelyeket még el sem kezdtek. Ez maga a Karácsony Gergely-jelenség! Sokat beszélni valamiről, amiből utána nem lesz semmi
– hangsúlyozta a kormánypárti fővárosi politikus, aki hozzátette: „Ráadásul a budapesti polgárok javaslataiból jól látszik, hogy számos olyan van közöttük, amely a Fővárosi Önkormányzat alapfeladata, de hiányzik a városból jelenleg. Például, hogy legyenek nyilvános vécék, vagy a parkokban padok és kutyafuttatók. Tehát egyszerű, alapvető dolgok, amelyet egyébként a kerületi önkormányzatok városszerte vagy a vidéki önkormányzatok a saját területükön normális esetben csinálnak, végeznek. Ily módon a beérkező javaslatok egyben nagyon komoly kritikát is megfogalmaznak a jelenlegi városvezetéssel szemben. Másrészt lesújtó a tudat, hogy nemhogy egy nagy közlekedési rendszer átszervezését nem tudják megoldani, hanem egyszerű ötletek csúsznak éveket ahhoz képest, mint ahogy azt a javaslatokban, illetve az eredeti ütemtervhez képest elképzelték.”
Ezeket valósította meg Karácsony Gergely a 2020/2021. évben
Kerékpártámaszok létesítése városszerte – 50 millió Ft – egy évet csúszott.
Az eredetileg kijelölt 93 helyszín közül 78-on valósult meg a fejlesztés tavaly október elejéig. A közel 28 millió Ft maradványösszegből valamikor további 131 kerékpártámaszt telepítenek.
Ingyenes sportolási lehetőség biztosítása – 6 millió Ft – egy évvel később indult el 14 sportággal.
Városi erdők – 50 millió Ft – másfél évet csúszik.
Két erdőben megközelítőleg 5600 db erdészeti facsemetét ültettek ki. A projekt 2023 tavaszán fejeződik be padok, piknikasztalok, hulladékgyűjtők, információs táblák, futballkapu stb. kihelyezésével.
Állatterápiás programok idősotthonokban – 25 millió Ft – egy éves csúszással.
Legyenek állatterápiás programok az idősotthonokban. A programokba bekapcsolódhatnak óvodák is. A megvalósítás a gyulai, kamaraerdei és kőbányai idősek otthonaiban tavaly ősszel kezdődött meg, valamikor hamarosan csatlakozik Újbuda is.
Több ivókutat a városba – 50 millió – két év csúszás.
Három ivókút készült el, 12 folyamatban (előkészítés, tervezés vagy kivitelezés alatt – mint írják), 10 esetben a helyszínt kijelölték. A 25 db kút csak 2023 év végére készül el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.