Hallgatásra kényszerítik az ukrán hatóságok a háborúban elesett katonák családját. Volt, akit azért keresett meg a nemzetbiztonság, mert végső elkeseredésében a Facebookon kezdte keresni egy hónapja nem látott fiát.
Rengeteg kárpátaljai magyar eleshetett már az orosz–ukrán háborúban. A hozzátartozók nagy részének a hatóságok megtiltották, hogy nyilvánosan beszéljenek fájdalmukról.
A közelmúltban elesett magyar katonák szüleit és özvegyeit felkeresték a nemzetbiztonságtól, és közölték velük: egyik médiumnak sem adhatnak semmilyen nyilatkozatot, és a Facebookon sem tehetik közzé gondolataikat
– mondta a Ripostnak egy neve elhallgatását kérő kárpátaljai vállalkozó, aki arról is beszélt, hogy megfenyítették őket: amennyiben mégis kinyitják a szájukat, bűncselekményt követnek el, mert veszélyeztetik az ukrán állam biztonságát. A férfi azt is elmondta, hogy egy közeli ismerőse csaknem egy hónapig hiába próbálta felvenni a kapcsolatot a fronton tartózkodó fiával.
– Tudni kell, hogy a katonáktól elviekben nem veszik el a telefonjukat, ezért, ha éppen nem ropognak a fegyverek és a szolgáltatás is működik, beszélhetnek a szeretteikkel. A szegény édesanya hetek óta semmilyen hírt nem kapott a gyermekéről, ezért a Facebookon kért segítséget, hátha valaki tud róla valamit.
Két nappal később megkeresték a hadsereg civil ruhás emberei, és arra kötelezték, hogy a posztot törölje, mondván: ha lesz közölnivalójuk, a katonaság értesíteni fogja
– mondta el informátorunk. A férfi ukrán–magyar állampolgár, így a magyar útlevelével könnyedén átjön a határon. Úgy véli: egyelőre nem valószínű, hogy beviszik katonának, ezért nem is tervezi, hogy a háború idejére Magyarországra költözzön. Ennek nyomós oka van: Kárpátalján egy nagy céget üzemeltet, és a vállalkozását nem szeretné otthagyni.
– Ha tréfálkozni lenne kedvem, azt mondanám, hogy Ukrajna a lehetőségek országa.
Nekem szerencsém van, mert halasztási engedéllyel rendelkezem. Sok adót fizetek. Persze már többször megállítottak az utcán katonák és rendőrök, és ha a papír nem lett volna nálam, könnyen lehet, hogy már én is a fronton lennék.
Többen is úgy jártak, hogy a buszon feltartóztatták az egyenruhások, és arra kényszerítették, hogy azonnal menjenek velük – mondta a magyar férfi.
A katonaság által használt kódnyelvet a háború kezdete óta eltel közel egy év alatt részben a civil lakosság is megismerte. Az elesettek nevéhez a 200-as, a sebesültekhez pedig a 300-as kódot kötik.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre