Kijátszható lesz a kocsiba épített alkoholszonda? – ezt mondja egy autószerelő

A szakember úgy véli: ha tömeges igény lesz rá, gyártanak majd egy olyan elektronikát, amely blokkolja a működését.



Megosztás
Szerző:
Létrehozva: 2022.12.18.
alkohol autó sofőr

2024-ben a tervek szerint már csak olyan új autók kerülhetnek forgalomba az unióban és természetesen Magyarországon is, melyek alkoholszondával vannak felszerelve. A rendszer lényege, hogy a kocsi csak akkor indul be, ha a sofőr nem ivott alkoholt.

Igen ám, de az ember találékony. Mi van akkor, ha valaki a családtagját kéri meg a motor beindítására. A rendszert ezzel még nem lehet kijátszani, hiszen a műszerek menet közben is mérik a sofőr kilélegzett alkoholkoncentrációját.

Fotó: Pixabay.com

Miért is döntöttek így az uniós vezetők? Nos, az ittas vezetők által okozott balesetben elhunytak száma egyenesen sokkoló. Néhány éves statisztika szerint 2018-ban például 2654 ember halt meg alkohollal összefüggő közúti balesetben, de a valós számok – az adatgyűjtés pontatlanságai és a hiányos bejelentések miatt – ennél valószínűleg jóval magasabbak.

Sokan azzal sem értenek egyet, hogy az unió több országában 0,1–0,8 ezrelék közötti mértékben megengedett az alkoholfogyasztás a gépkocsivezetőknél. Magyarországon zéró tolerancia van érvényben, magyarul egyáltalán nem megengedett az alkoholfogyasztás, ha valaki kocsiba ül.

Egy 70 kg-os férfi esetében 1 dl bor elfogyasztása nagyjából 0,2 ezrelékes véralkoholszintet eredményez, 1 korsó söré 0,33 ezreléket, míg 5 cl tömény 0,42 ezreléket.

Sajnos mindig lesznek olyan emberek, akik a büntetés mértékétől és a beépített szondától függetlenül néhány pohár elfogyasztása után ülnek autóba. De lehetséges lesz ez? Kijátszható egy ilyen rendszer? A Metropol megkeresett egy autószerelőt, aki név nélkül elmondta erről a véleményét.

Ahogy nincs ellophatatlan autó, úgy ez a rendszer is biztosan megkerülhető lesz. Minden azon múlik, hogy mekkora igény lesz rá. Ha tömeges, akkor teljesen biztos vagyok benne, hogy lesz, aki kifejleszt és legyárt majd egy olyan elektronikát, amivel blokkolható lesz a szonda. Az persze biztos, hogy mindez nem rögtön, hanem esetleg majd csak egy év elteltével valósul meg

– mondta a szakember.

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás