Egy tanulmány szerint a várandósság örökre megváltoztathatja a nő csontjainak összetételét. A vizsgálatok felfedték, pontosan mi zajlik le ilyenkor!
„A csontváz nem egy statikus szerv, hanem dinamikus, amely az élet eseményeivel változik” – mondják a szakértők egy új tanulmányra hivatkozva, amely szerint a baba születése véglegesen megváltoztatja a nő csontjainak összetételét. Egy amerikai antropológuscsoport fedezte fel, hogy szülés után a nők kalcium- és foszforszintje alacsonyabb lesz, mint korábban. Arra is fény derült, hogy a szoptatás következtében a magnéziumszint jelentősen csökken.
Míg más tanulmányok azt mutatják, hogy a kalcium és a foszfor elvesztése gyengébb csontokhoz vezethet, ezúttal nem vizsgálták az ásványi anyagok csökkenésének következményeit – írja a studyfinds.org. Ehelyett a kutatók rávilágítottak, hogy a csontozat képes alkalmazkodni a változásokhoz és reagálni az élettani folyamatokra.
Azt már korábban megállapították, hogy a menopauza hatással lehet a nők csontjaira, de a gyermekvállalás okozta változásokat most sikerült igazolni. A kutatók a férfiak és a nők combjában lévő lamellás csont növekedési ütemét tanulmányozták. Ez a fő csonttípus a felnőtt csontvázban, és ideális az ilyen típusú vizsgálatokhoz, mivel fejlődik, és ezeknek a változásoknak a biológiai markereit hagyja maga után. A csontokból származó szövetminták kémiai összetételének tanulmányozása lehetővé tette a kalcium-, foszfor-, oxigén-, magnézium- és nátriumszint változásainak megfigyelését.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre