Ijesztő hírek érkeztek a XI. kerületből, felütötte a fejét az egyik legrégibb átverési forma. Nyugdíjasokra utaznak a csalók.
Ismeretlenek telefonon, illetve személyesen keresik fel a kerületben lakó, idősebb lakókat, és a vagyoni helyzetükkel és lakhelyükkel kapcsolatban tesznek fel kérdéseket. Volt, akinek a lakásába bejutva 300 ezer forintot raboltak el. A becstelen csalók kihasználják, hogy jelenleg szeptember 3-tól október közepéig valóban végez az önkormányzat egy kutatást, amelyben felmérik az idősek igényeit. Lapunkat tájékoztatta róla az Újbudai Önkormányzat, hogy hogyan lehet megkülönböztetni a szélhámosokat és a hivatalos önkormányzati dolgozókat.
Újbuda önkormányzata tanáccsal látta el a kerületükben élőket arról, hogyan kerülhetik el, hogy átverés áldozatává váljanak.
„Munkatársaink hivatalos igazolvánnyal és a polgármester által lepecsételt megbízólevéllel keresik fel a 60 évnél idősebb újbudaiakat, hogy felmérjék, milyen támogatásra van szükségük az egyre nehezebb gazdasági helyzetben” – számolt be róla a XI. kerületi önkormányzat lapunk megkeresésére.
A hivatal azonban rámutatott, hogy sajnálatos módon nem lehet kizárni, hogy csalók próbálnak meg visszaélni a helyzettel.
„Már a tájékoztatás során arra kértük idős polgárainkat, hogy legyenek körültekintőek, ha pedig visszaélésre gyanakszanak, azonnal értesítsék az önkormányzatunkat az újságban is megjelent telefonszámokon, vagy hívják a rendőrséget” – tudatta lapunkkal Várkonyi Gyula, az Újbudai Polgármesteri Hivatal kommunikációs vezetője.
Egy újbudai hölgy figyelmeztette a kerület többi lakóját az állítólagos szélhámosokról. Szilvia egy újbudai Facebook-csoportban számolt be a gazemberek taktikájáról, miszerint a nyugdíjasoknak támogatást ígérve érdeklődtek 70 feletti rokonánál a vagyoni helyzetéről telefonon és személyesen is.
„Semmi konkrétumot nem kérdeznek, csak felszínesen érdeklődnek az anyagi helyzet felől. Nekem ez gyanús! Támogatást, segítséget igényelni kell, az önkormányzat nem mászkál ki és kutakodik, hogy hol laknak idős emberek. Mit gondoltok?” – érdeklődött bejegyzésében Szilvia. A kerületi lakosok megerősítették a nő számára, hogy mások idős rokonait is felkeresték az említett egyének, azonban szerintük biztosan átverésről van szó, a valódi felmérést végző személyek ugyanis tudják igazolni magukat.
A rendőrség arról tájékoztatta a Metropolt, hogy idén egy esetben történt súlyos eset, amely egy idős férfit károsított meg.
„Ismeretlen személyek egy 72 éves férfi lakásába szociális támogatást ígérve bementek, majd a sértettet rávették, hogy adja át részükre a bankkártyáját, amelyről 200 000 forint összeget felvettek, valamint a sértettől további 100 000 forint készpénzt eltulajdonítottak. Az eljárás során az elkövetőket beazonosították és elfogták, majd lopás vétsége miatt gyanúsítottként hallgatták ki őket. Velük szemben jelenleg is folyik az eljárás. A nyomozás továbbá kiterjed annak vizsgálatára is, hogy a gyanúsítottak követtek-e el más bűncselekményeket hasonló elkövetési módszerrel” – árulta el lapunknak a Budapesti Rendőrfőkapitányság sajtóosztálya.
Megtudtuk, hogy a XI. Kerületi Rendőrkapitányság az önkormányzattal karöltve rendszeresen lakossági fórumokat szervez az idősek számára a helyi klubokban, hogy megelőzzék az ilyen eseteket. Emellett pedig a kerületi újságban is bűnmegelőzési céllal felhívásokat szoktak közölni a nyugdíjasok számára.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre