Idén elmarad a poloskainvázió! – legalábbis ezt mondja a szakma. Sár József entomológus szerint az aszály elintézte a poloskainvázió kialakulását.
„A mediterrán éghajlatot kedvelő állatoknak korábban kedvezett a hosszú, meleg nyár, idén viszont az aszály miatt a poloskák nem jutottak hozzá a számukra létfontosságú növényi nedvekhez. De nem csak ez tizedelte ezeket a rovarokat. A korábbi években tapasztalt vénasszonyok nyara is elmaradt idén, a hirtelen beköszöntött hidegebb, csapadékosabb őszi időjárás szintén sok poloska pusztulását okozta.”
Sár József hozzátette, hogy a korábbi 2-3 évben történt robbanásszerű szaporodás egy úgynevezett populáció-összeomlást hozott magával, ráadásul a poloskák természetes ellenségeit kezdetben távol tartó bűzös váladékot megszokták a pókok, békák és énekesmadarak, amelyek ma már pusztítják az állományt.
Bár invázió nem fenyeget, a korábbiaknál mérsékeltebb számban azért találkozhatunk poloskákkal. A közhiedelemmel ellentétben ezek az állatok az emberre veszélytelenek, nem csípnek, nem harapnak. Ugyanakkor ha veszélyt érzékelnek, akkor kellemetlen szagú váladékot bocsátanak ki, így próbálják elkerülni, hogy egy másik állat táplálékává váljanak. Lapunk korábban beszámolt róla, hogyan NE védekezz a poloskák ellen.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre