Csökkentene majd a fűtésszámlán, de nem tudja, hogyan fogjon neki? Ezreket takaríthat meg egy szobatermosztáttal.
Mutatunk egy apró, de rendkívül hasznos eszközt, a programozható termosztátot, amely garantáltan segíti majd télen az energiamegtakarításban. A Metropol összegyűjtötte mire érdemes figyelnie, hogyan válasszon készüléket és milyen szakembert érdemes felkeresnie a beszereléshez. A kínálat ugyanis széles, nem mindegy, milyen eszközt választunk, és az sem mindegy kit hívunk a beszerelésre.
A termosztát jelet küld a fűtőtest felé, amivel beindítja vagy leállítja azt. Ez a folyamat az egyre modernebb eszközök segítségével pontosítható, részletezhető, automatizálható. S hogy miért olyan fontos a hőmérséklet precíz szabályozása a lakásban? Nos, egyetlen Celsius-fokos különbség 6 százalékkal növelheti vagy csökkentheti a fűtésszámlát. Sokat spórolhatunk, ha nem fűtjük a lakást, amikor távol vagyunk vagy alszunk.
A különböző termosztátok az elektromos fűtési rendszer szabályozására, vezérlésére valók. Elektromos fűtési rendszer kategóriába tartozik többek között a konvektor, a fűtőpanel, a radiátor, az infrapanel, a hősugárzó, a fűtőszőnyeg és a fűtőkábel is.
Igen, létezik kifejezetten konvektorokhoz gyártott szobatermosztát is. A gyártó szerint ráadásul nem kell a konvektort szétszerelni, vagy bármilyen beavatkozást végezni rajta: a beszerelést követően mobilról is vezérelhetővé válik a gázkonvektorunk.
Nem minden fűtésszerelő vállalkozik hőfokszabályozó felszerelésére, ahogy sok villanyszerelő sem, de elvben mindkét szakember végezhet ilyen munkát. Egy általunk megkérdezett villanyszerelő szerint azért nem egyértelmű, kit érdemes hívni, mert ez amolyan köztes terület: egyaránt érteni kell hozzá a gáz- és a villanyszereléshez is.
A kifejezetten konvektorhoz valók 10 000–40 000 forintot kóstálnak. Az ár-összehasonlító oldalak szerint a manuális termosztátok ára 2500 és 60 000 Ft, a digitális termosztátoké 6600 és 120 000 forint, a mobiltelefonnal vezérelhetőké pedig 18 000 és 150 000 Ft között mozog.
Érdemes a termékválasztást arra a szakemberre bízni, aki a beszerelést végzi, hiszen ellenőrizni kell a fűtőkészülék leírásában, hogy milyen feszültségű termosztát való hozzá, illetve azt is, hogy a termosztát a készülék bekötésének számával megegyező (ez lehet kettő vagy három) bekötésű legyen!
Ha szabályozható radiátorral fűtünk, választhatunk a szobatermosztátnál korszerűbb hőfokszabályozási módszert, méghozzá a termosztátos szelepet, amit a manuálisan működtetett szelep helyére lehet felszerelni a radiátoron.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre