Félnek a budapesti gyalogosok: bármikor a fejükre eshet a vakolat! Ki a felelős az omladozó épületekért?

A járdára omlott egy Bajza utcai ház homlokzatának vakolata, a környéken élők azóta is félve mennek el az épület mellett.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2022.08.10.
VI. kerület VII. kerület szakértő válaszol

Budapesten több omlásveszélyre figyelmeztető táblára lehetünk figyelmesek, ezek azonban nem változtatnak a társasházak felelősségén.

Figyelmeztető tábla a Haller utcában Fotó: Metropol/Máté Krisztián

Az elmúlt években több olyan esetről is beszámoltunk, amikor az elhanyagolt épületek homlokzatai balesetveszélyessé váltak. A Metropol Weisz Gábor Miklós, a Magyar Közös Képviselők Egyesülete elnökét kérdezte arról, hogy kit terhel a felelősség egy esetleges baleset esetén, és hogy ezen változtat-e a figyelmeztető táblák kihelyezése.

Weisz Gábor Miklós kifejtette lapunknak, hogy a legtöbb esetben a társasházé a felelősség egy baleset alakalmával Fotó: Facebook

Kártérítési kötelezettséggel élhetnek a társasház ellen

„Folyamatos karbantartási kötelezettsége van a társasháznak” – magyarázta Weisz Gábor Miklós, aki hozzátette, a közös képviselő felelőssége is felmerülhet.

„A társasházkezelőnek biztosítania kell, hogy a közös tulajdon ne okozzon kárt se a tulajdonosoknak, se az utcának” – tette hozzá.

A belvárosban rengeteg helyen ilyen állapotban vannak a régi épületek homlokzatai Fotó: Metropol/Nagy Zoltán

A lakók is bejelentést tehetnek

A legjobb megoldás az, ha az építésügyi hatóságnál tesznek bejelentést a lakók arról, hogy veszélyes a ház homlokzata.

Ebben az esetben az építésügyi hatóság arra kötelezi a társasház kezelőjét, hogy végezze a megfelelő karbantartási kötelezettségét. Másrészt arra, hogy mindaddig, amíg nem végzi el, addig biztosítsa a biztonságos közlekedést elkerítéssel és figyelmeztetéssel, vagy védőállványzat építésével. Azt, hogy melyik módszer a hatékony, azt az építésügyi hatóság szakértője dönti el az alapján, hogy mennyire érzi veszélyesnek az épület homlokzatát.”

Körbe kell keríteni azt a területet, ahol fenn a balesetveszély Fotó: Metropol/Nagy Zoltán

Egy figyelmeztető tábla önmagában nem elég

Egy kihelyezett tábla gyakorlatilag semmilyen szinten nem változtatja meg a jogi hátterét egy balesetnek. Ha a megfelelő figyelmeztetéseket követően, nem hárítja el a veszélyt a társasház, akkor az ebből adódó baleset ugyanúgy a ház felelőssége.”

Nem mindig van pénz a házak felújítására

„Még a mai napig vannak olyan épületek, amelyeket nagyon régi – akár 40 éves fából, gerendából épült – állványzat veszi körbe, és a járókelők ezalatt mennek el. Ezek azért kerültek oda, mert a homlokzat omlásveszélyes, viszont nincs pénze a háznak megcsináltatni, ezért a gyalogosátkelést ezzel biztosítják.”









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás