Különleges repülőgéproncs darabját ásták ki Csepel-szigeti hódok a Duna medréből.
Ha az állatkák nem építettek volna csatornát a kiszáradt várukhoz, talán további 78 évet pihen még ott a lelőtt harci gép darabja, amely zuhanás előtt kioldotta utolsó bombáját is. A B–24-es Liberator típusú amerikai harci gépet 1944. július 30-án lőtték le a Duna felett. Pár évvel ezelőtt 2018-ban az alacsony vízállás miatt már előkerült egy szárnydarab, de most újabb alkatrészek bukkantak fel az iszapból. A pilótafülkét találták meg a rágcsálók, amely tartalmazta a bombatér vészkioldóját és a futómű karját is.
„A hódoknak nagyon megtetszett az a hely, ahonnan kiszedték a szárny egy részét, ezért oda építettek egy várat. Az aszály miatt, hogy onnan el tudjanak jutni a mederig, ástak egy mély csatornát. Ebben a mederben vette észre a kisfiam, Lóri a fémesen csillogó tárgyat, amelyről kiderült, hogy az amerikai bombázó repülőgép pilótafülkéje” – mesélte Bakó Gábor légi fényképész, aki a képeket közzé is tette Facebook-oldalán.
A helytörténész fiával és barátjával ideiglenesen visszatemette a leletet, aminek hivatalos feltárását a Hadtörténeti Intézet és Múzeum felügyelte.
„A repülőroncs darabjait civilek találták meg, akik jelezték az intézet felé, hogy egy harcijármű-maradványokra bukkantak. Én a hivatalos feltárásnál és a kiemelésnél segédkeztem” – mondta el a Borsnak Magó Károly zászlós, aki hozzátette: a továbbiakban a szolnoki Hadtörténeti Intézet és Múzeum folytatja a repülőgép vizsgálatát.
Az már tudható, hogy a repülőgéphez kapcsolódó írásbeli dokumentumok arról tanúskodnak, hogy 1944. július 30-án az amerikai 15. légi hadsereg 485. bombázócsoportja a Dunai Repülőgépgyárat támadta.
Termelés ekkor alig folyt már gyártelepen, főleg a romeltakarítás volt a fő tevékenység. A bombázásokról rendszerint a nyugalmazott berepülőpilóta, Eszenyi Dénes küldött jelentést a minisztériumnak. Eszerint 1944. július 30-án, vasárnap bombázták harmadik alkalommal a gyárat és a repülőteret. Sajnálatos módon a támadásban 20 fő életét vesztette, 18-an súlyos, 36-an könnyebb sérülést szenvednek. Frank Wodzinski főhadnagy parancsnoksága alatt álló gépet a légvédelem azt követően lőtte le Tököl felett, hogy az már kiengedte bombáit a gyárra. A zuhanást a legénységből egy katona élte túl.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre