
50 éves lett Budapest egyik ikonikus szobra, ami egy nagy nulla, mégis fontos dolgot jelöl
Az ország közepét jelképező szoborról van szó.
Az idén 150 éves, öt éve, 2017 óta zárva tartó intézmény két hónapra újra megnyitja kapuit a látogatók előtt. A múzeumban Esterházy-műkincsekből nyílik kiállítás. Egzotikus anyagú ötvösművek, ritka távol-keleti kerámiák és török díszfegyverek is találhatók a hercegi gyűjteményben.
A felújítására váró épület most olyan műtárgyaknak ad otthont, amelyek szintén újjászületésükre várnak. Ez a zárva tartás alatti rendhagyó bemutató a 735. kiállítás az 1872-ben alapított múzeum tárlatainak sorában. Az itt látható, még roncs állapotú Esterházy-műkincsek válogatása a háborúk értelmetlen pusztításáról tanúskodik.
A mostani, Opus 735 – A háború nyomai az Esterházy hercegi kincstár műtárgyain című kiállítás az Esterházy-kincstár súlyosan megsérült, részben megsemmisült vagy apró darabokra tört dísztárgyaiból mutat be válogatást. Történt ugyanis, hogy Budapest második világháborús ostroma idején az Esterházy-család a kincseket a biztonságosabbnak vélt a budai Várban található Esterházy-palotában helyezte el. A háború kegyetlenül közbeszólt: az épületet bombatalálat érte, és a romok alatt évekig rejtőztek eltemetve a kincstár egyedülálló ékességeinek szétroncsolódott maradványai is.
Ezek a roncsok a háború értelmetlen pusztításának nyomait magukon viselve mementóként várják, hogy a szakszerű és átgondolt restaurátori, illetve rekonstrukciós beavatkozás révén régi szépségükben újjászületve, egykori egységükben újra bemutathatóvá válhassanak.
Az ország közepét jelképező szoborról van szó.
Váratlan fordulatot vesz az időjárás.
Megrázó tapasztalatokon van túl egy hétköznapi farmer.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre