Egyik napról a másikra nyomtalanul eltűnt a Vízicsuszda nevű köztéri szobor kisgyerek figurája, de mint kiderült szerencsére nem örökre. Mutatjuk a Kiscsibész téri és a különleges ott álló szobrok történetét.
Eltűnt a Kiscsibész téri csobogó gyermekalakja, de aggodalomra semmi ok, csak felújításról van szó. A József körút és Krúdy Gyula, illetve Baross utca találkozásánál létezik egy picike tér, amit a budapestiek csak Kiscsibész térként ismernek. A területen két szobrocska is van, amelyből az egyik után kapta a tér is a nevét. A közismertebb csirkefogószobor mellett egy nyáron csobogóként is funkcionáló Vízicsúszda szobor is található itt. Ez a köztéri látványosság egy kisfiút ábrázol, aki éppen egy gránittömbön csúszik le.
A csobogó felirata alapján Kampfl József Vízicsúszda című művét egy elég fontos dátum miatt állították fel 1998-ban. Akkor volt ugyanis a Józsefváros fennállásának 270. évfordulója. A fiúcska szobra azonban most nincsen a helyén. A Hírnyolc fel is kereste a Fővárosi Önkormányzatot, hogy kiderítsék az igazságot. A megkeresésükre Bajusz Ferenc, a közterület-felügyeleti ügyosztály vezetője elárulta, hogy a szobor leesett a talapzatról. Jelenleg a tárgyat a Budapesti Galériába szállították, ahol majd gondoskodnak a szobor mihamarabbi visszaállításáról.
A picike kis terecske a Nagykörút nyomvonalának kialakításának köszönhető, ugyanis több épületet le kellett a környéken bontani. Az építkezések közepette a mai Baross utca sarkán álló dohánygyárat is a földdel tették egyenlővé, így jött létere a mai Rökk Szilárd és a mai Krúdy utca torkolatában álló közterület. Az 1890-es években parkosították, ekkor már működött a legendás Baross kávéház és már járt a körúti villamos is.
Az első szobrot a Városi Szemlében megjelent cikk alapján 1927-ben helyezték el. Kiss György Csirkefogó alkotása került ide, annak ellenére, hogy elsőre Tóth István „nagyhatású szobra” a Polipölő került volna ide. A Csirkefogót, más néven a Kiscsibészt pedig az Erzsébet térre tervezték. Természetesen a jelen szempontjából mindenképpen jobb, hogy Kiscsibész térnek hívhatjuk a részt és nem Polipölő térnek.
A tér aztán elkezdett amortizálódni, de a „saját” védőangyala igyekezett mindig rendben tartani a részt. Imre bácsi egy, a környéken élő hajléktalan volt, aki évekig próbálta szépíteni a teret: csempét guberált hogy szökőkutat restaurálhasson és virágot ültetett. A férfivel az Index még egy videót is készített, így a neve és munkássága felkapott lett, olyannyira, hogy a teret önkéntes egyetemisták rendbe tették, és az ott álló medencére Imre bácsitól egy idézetet is feltettek, ami így szól: „Az ember, ha dolgozni akar (tud), nem kell hozzá munkaviszony.’” A Főkert később 2016-ban felújította a teret, de a szobrok és a kiírás nem tűnt el. A tér mindhárom érdekessége a mai napig meglátogatható.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre