A Meló-Diák felméréséből kiderül többek között, hogy a diák munkavállalók számára a legfontosabb szempont a bérezés, de nincsenek a valóságtól elrugaszkodott elvárásaik, illetve az is, hogy még milyen fontos szempontok alapján választanak magunknak munkahelyet és mire költik a megkeresett pénzüket.
A hazai fiatalok jellemzően iskolaszövetkezeteken keresztül vállalnak munkát. A diákmunkások többsége (80 százalék) a Meló-Diákkal kerül kapcsolatba. A társaság nemrégiben országos, reprezentatív felmérés keretében térképezte fel a fiatal generáció munkavállaláshoz való viszonyát – számolt be ifj. Vida Péter üzletágigazgató.
A pénz a diákmunka esetében is a fő motiváló erő, de az ifjú munkavállalóknak a munkabéreket illetően nincsenek irreális elvárásaik: úgy gondolják, hogy a minimális bruttó órabér, azaz 1150 forint és 1500 forint között mozog az elfogadható órabér, a 2000 forintnál magasabb órabért csupán kevesebb mint 3 százalékuk tartotta reálisnak. A 25 évnél fiatalabbak esetén ráadásul az szja-mentesség miatt a bruttó bért kapják meg nettóként is. Ezt az intézkedést természetesen jó dolognak tartják a diák munkavállalók, 40 százalékuk egyenesen úgy nyilatkozott: az, hogy több marad a zsebében, több munkára sarkallja.
A munkavállalók számára fontos tényezők:
– bérezés (36 százalék)
– megközelíthetőség ( közel 20 százalék)
– széles munkaválaszték ( közel 20 százalék)
– kollégák szakértelme (14 százalék)
– munkahely hírneve ( 3 százalék)
A Meló-Diák felméréséből kiderült, hogy a legtöbben mobilitási dolgokra teszik félre a megkeresett pénzüket.
– iskolai kiadások (30%)
– lakhatási költségek (25%)
– családjuk támogatása (18%)
– félre teszi (27%): jogosítványra, autóra, motorra (38%), utazásra (27%)
A diákmunka hallatán sokan a szünidő alatt végzett munkára gondolnak, azonban a felmérésből kiderült, hogy a diákmunkások közel háromnegyede szívesen dolgozik iskola mellett is. A válaszadók 40 százaléka 3-4 napot dolgozna hetente, 31 százalékuk csak 2-t, a többiek nagyjából egyenlő arányban jelölték meg a két „végletet”: a heti néhány órát, illetve az 5-6 napot.
Legnépszerűbb munkakörök:
– irodai munka,
–áruházi feladatok,
– vendéglátás.
Elkészült a Metropol Nagy Budapesti Korrupciótérképe! Nézd meg, melyik kerületben mennyit loptak – kattints a milliárdokért!
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre