A Metropol összegyűjtötte a hétvége legfontosabb eseményeit: hogy milyen választási határidőkre kell odafigyelnünk, mikor merre kell az órát átállítanunk és hol lesz lezárva a város futóverseny miatt. Ez a szombat különleges lesz, a parkolásért például most fizetni kell!
Március 27-én hajnalban 2 óráról 3 órára kell majd előretekerni a mutatót. Magyarországon 1980-ban vezették be a téli és a nyári időszámítási rendszert energiatakarékossági céllal. Emellett egy másik szempont volt az is, hogy a nappalok minél jobban egybeessenek az emberek megszokott ébrenléti idejével, ami átlagosan reggel héttől este tízig tart. Az óraátállítás először 1976-ban, három évvel az első olajárrobbanás után vezették be Franciaországban. A döntés ebben az esetben is a spórolás volt, ugyanis az akciónak köszönhetően 300 ezer tonnának megfelelő kőolajat lehetett megspórolni. A nyári időszámítás minden év március utolsó vasárnapján kezdődik és október utolsó vasárnapjáig tart.
Az Európai Parlament még 2019-ben megszavazta az óraátállítás eltörlését. Akkor úgy nézett ki, hogy utoljára 2021 októberében kell majd a mutatókat az óránkon átállítanunk. Az EP-nek azonban az óraátállítás eltörléséről a tagállamokkal is kellett volna egyeztetnie, ami a járvány miatt elmaradt, így továbbra is tekergetnünk kell a mutatókat. Hogy meddig, még nem lehet tudni – az egyes tagországoknak ugyanis arról is dönteniük kell, a nyári vagy a téli időszámítást választják-e, és ha nagyon összevissza lesz, az sem jó, mert akkor az EU-ban zűrzavar lenne. Az óraátállítás eltörléséről az európai uniós polgárok egy konzultációban mondhatták el a véleményüket, amelyben a 4,6 millió válaszoló nyolcvan százaléka az óraátállítás megszüntetésére szavazott.
Április 3-án az országgyűlési választásokkal egy időben országos népszavazást is tartanak. Pénteken sok fontos határidő lejár a választópolgárok és a választási bizottságok számára is.
Az idei év első „ledolgozós” hétvégi munkanapjára most szombaton kerül sor. A március 15-i nemzeti ünnep miatt négynapos hosszú hétvégénk volt, ezért kell az áthelyezett szombati munkanapon ledolgozni a március 14-i hétfőt. A ledolgozós nap miatt számos változásra kell számítani a közlekedésben is.
1962-ben 60 évvel ezelőtt március 27-én tartották meg először a színházi világnapot. 1957. március 27-én volt a Párizsban működő Nemzetek Színházának évadnyitója. 1961-ben a Nemzetközi Színházi Intézet bécsi közgyűlése által elfogadott határozat alapján e napon van a színházi világnap. A jeles nap célja, hogy figyelmet a színházművészet és a kultúra fontosságára. A korlátozások enyhítésének köszönhetően most már védettségi igazolvány és maszk sem kell ahhoz, hogy ellátogathassunk valamelyik színházba.
Március 26–27-én tartják meg a Telekom Vivicitta városvédő futást Budapesten. Az esemény minden távja a Margitszigetről indul és a résztvevők számos táv között válogathatnak, sőt akár több távon el is indulhatnak.
Szombaton és vasárnap lezárásokra kell számítani az I., II., V., IX., XI. és XIII. kerületben. A forgalomkorlátozások érintik többek között a Margitszigetet, a budai alsó rakpartot, valamint a Váralagutat is.
Március 27-én 9–14 óra között vásárolhatunk biciklit a Fény utcai piacon. A Marczibányi téren pedig zenés program várja a látogatókat 10–16 óra között, így új kétkerekűnkkel akár át is gurulhatunk oda.
Szombaton tavaszváró pikniket rendez a XI. kerületi önkormányzat a Bikás parkban. Az eseményen lesznek koncertek, kézműves-foglalkozások és játékok is. A rendezvény ingyenes.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre