Így lesz virágzó ökotér a fővárosi rozsdatemető, gigászi zöldesítés Budapesten

Az elmúlt 50 év legnagyobb zöldfejlesztését valósítja meg a kormány Észak-Csepelen. A ma még elhanyagolt és lepusztult területen egy 36 hektáros, több mint három városmajornyi nagyságú vadonatúj, zöld park jön létre.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2022.02.03.
Újabb mérföldkő

A tervezett közpark évtizedek óta alulhasznosított, jelenleg is rendezetlen állapotú. Leginkább elhagyatott ipari épületek jellemzik, több helyen szennyezett a talaj, de zavaróan sok a szemét is, illetve kóbor állatok és fedél nélküliek otthona. Olyan hely ahová nem szívesen látogatnak el a budapestiek.

Jelenleg ez a terület legtisztább, szemétmentes része Fotó: Metropol/Máté Krisztián
A tervek szerint ez a hatalmas zöldterület ad otthont majd az őshonos élővilágnak illetve a parknak Fotó: bkf.hu

A terület fejlesztéséhez kapcsolódó munkák már folyamatban vannak, az átfogó koncepciótervet a Budapest Fejlesztési Központ (BFK) mutatta be a nagyközönségnek. Az elképzelések szerint, 2025-re a 36 hektáros terület Budapest egyik legjobb családbarát zöld parkjává válik.

Budapest zöld szíve lesz Észak-Csepel Fotó: bkf.hu

„Természetes parki környezetet alakítunk ki elsősorban tisztásokkal és nagy, zöld pihenőterekkel. A cél, hogy garantált legyen a természetközeliség érzése, és szabadon lehessen például piknikezni, tollasozni a zöldben.

Budapesten nem sok olyan park van, amelynek közvetlen kapcsolata van a Dunával, a Csepeli Közpark ebben is különleges lesz. Megőrizzük a folyóparton burjánzó, értékes és őshonos galériaerdőt. A vízpartra csónakházat és kishajókikötőt tervezünk, amely tovább erősíti majd a vízzel való kapcsolatot” – ismertette Fürjes Balázs. A Miniszterelnökség Budapest és a fővárosi agglomeráció fejlesztéséért felelős államtitkára kitért arra is, hogy az ökoszempontok alapján valósítják meg a terveket, amely azt jelenti, hogy lesz egy olyan része a parknak, amely érintetlen maradhat az állatfajok és növények élettereként. Ráadásul, a vizes élőhely természetes módon összegyűjti a lehullott csapadékot, és mielőtt visszaengedné a Dunába, alaposan megtisztítja azt.

A természetközeliség a fő mottó Fotó: bkf.hu

A beruházás során több mint 1000 db új fát ültetnek el, és virágos parkrészeket is kialakítanak. Így a Csepelen élők megtanulhatják majd a kertészkedés alapjait, a virágágyásokban paprikát és paradicsomot termeszthetnek. A gyerekek pedig az őshonos háziállatokkal: tyúkokkal, kacsákkal nyulakkal is közelebbről megismerkedhetnek.

Aktív közösségek jöhetnek létre Fotó: bkf.hu

A beruházás komplex, így nemcsak az Észak-Csepelen élők, hanem minden fővárosi számára könnyen és gyorsan megközelíthető lesz. Minden irányból, szinte bármilyen közlekedési eszközzel: HÉV-vel, villamossal, busszal, autóval és biciklivel is. „Itt robog el a csepeli HÉV, amit a jövőben meghosszabbítunk és a föld alatt bevezetünk a Kálvin térig. Megépítjük a Galvani hidat és a hozzákapcsolódó úthálózatot, amelynek köszönhetően Dél-Budáról és Dél-Pestről is könnyen ide lehet majd jutni. Biciklivel a Weiss Manfréd út mellett futó kerékpárúton a leendő park területe már most könnyen megközelíthető, de a Galvani hídon keresztül is ide lehet majd tekerni” – ismertette a konferencián Vitézy Dávid, a BFK vezérigazgatója.

Kevés olyan parkja van Budapestnek, amelyik tövében ott kanyarog a Duna Fotó: bkf.hu

Az eseményen részt vett Németh Szilárd, Csepel országgyűlési képviselője, Schneller Domonkos, Budapest és a fővárosi agglomeráció fejlesztésének végrehajtásáért felelős helyettes államtitkára, illetve Mohácsi Sándor, az s73 Tájépítész Stúdió tervezője, valamint Erő Zoltán, Budapest főépítésze.

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás