Ösztönösen figyeljük környezetünket még akkor is, ha nem vagyunk ébren. Álmunkban is képesek vagyunk az információ feldolgozására, sőt, ennél többre is!
Agyunk akkor is dolgozik, amikor szunyókálni megyünk: szívverésünk és lélegzésünk ilyenkor is rendben működik, emlékeink pedig reggelre gondosan át lesznek válogatva. Egy új tanulmány szerint nemcsak hogy álmunkban is figyeljük a potenciális veszélyforrásokat, tanulni is képesek vagyunk ezekből.
Igaz ez még akkor is, ha a mélyalvás fázisában vagyunk. A Salzburgi Egyetemen dolgozó Manuel Schabus társaival 17 személyt vizsgált. Arra jutottak, hogy ha az ember éjszaka ismeretlen beszédet hall, az egyfajta riasztást indít be a szervezetben. A vizsgált embereknek álmukban halk hangfelvételt játszottak, amelyeken neveket lehetett hallani. A neveket egy ismerős vagy egy ismeretlen hang mondta. Azoknál, akik ismeretlen hangot hallottak, nagyobb agyi aktivitás volt észlelhető.
Az eredmények arra utalnak, hogy az agy alvás közben szelektálja a releváns információkat. Miután az ismeretlenek beszédét ismét lejátszották, változott a reakció, már nem minősült vészjelzésnek. Ez jelzi azt, hogy az agy nemcsak feldolgozza, hanem tanul is az információkból. Az eredmények magyarázatot adhatnak arra, hogy eleinte miért lehet nehéz elaludni új környezetben. Látható, agyunknak időre van szüksége ahhoz, hogy az összes ismeretlen hangot kiszűrje, és megállapítsa, valóban biztonságban vagyunk.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre