A rezsicsökkentésnek köszönhetően országos szinten mintegy 2,6 ezer milliárd forintos megtakarítás gyűlt össze.
A rezsicsökkentésnek köszönhető megtakarítások mértéke 2021 év végére csaknem elérte az intézkedést megelőző időszak veszteségeit – derült ki a Századvég elemzéséből, amelyben azt vizsgálta, hogy a támogatás hogyan befolyásolta a magyar háztartások kiadásait 2005 és 2021 között. Az intézkedésnek köszönhetően, összesen 627 ezer forint, azaz havi 6 ezer forint maradt egy átlagos magyar család zsebében, ami országos szinten mintegy 2,6 ezer milliárd forintos megtakarítást jelent.
Az áremelkedés visszafogta a családok életszínvonal-beli javulásának lehetőségét.
• A közüzemi díjak növekedése 2005 és 2012 között egy háztartásnak átlagosan havi 9 ezer, összesen 768 ezer forint többletköltséget okozott. A családokat ért kár országos szinten meghaladta a 3 ezer milliárd forintot.
• A különböző szociális támogatások nem voltak képesek enyhíteni az áremelkedés okozta kárt, a legszegényebb családoknak átlagosan 646 ezer forintos többletköltséget kellett kifizetniük.
• Míg egy átlagos háztartás 2005-ben kiadásainak 10 százalékát fordította közüzemi díjakra, ez az arány 2012-re 14 százalékra növekedett.
• A jobboldali kormány megállította, majd fokozatosan lecsökkentette az áram, a gáz, a víz, a szemétszállítás, csatornahasználat és a propánbutángáz-palack cseréjének díjait, amelyek mértéke 2013 óta sem változott.
• A közművekre fordított kiadások aránya csaknem felére, 14 százalékról 8 százalékra csökkent.
• A 2012 és 2019 közötti jövedelemnövekedés a kiadások nagyobb mértékű, 60 százalékos emelkedését tette lehetővé, de az átlagos rezsiköltségek még így is csökkentek.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre