Légvédelmi rakétától az Ultra Mosószerig, brigádnaplókon és pártirodán át, a 80-as évek tévéstúdiójáig mindent látni az augusztusban nyílt, háromszintes Budapest Retro Élményközpontban. A Metropol a helyszínen járt.
A tulajdonos nem bogaras, de a gyűjteményét olyan személyektől vásárolta meg, akik érzelmileg nehezen tudtak elszakadni a múlttól, vagy maguk is hivatásos gyűjtők. Horváth Ákost keresve léptünk be az Október 6. utcában található élményközpontba. Már akkor csak kapkodtuk a tekintetünket, miután egy, a 70-es, 80-as évek világát idéző működő presszóba csöppentünk.
A háttérben korabeli slágereket játszó zenegép tűnt fel ami, mint megtudtuk régi 10 forintossal működik. Az ámulatnak itt nincs is vége, mert a székek a 80-as években megszokott, piros műbőr borítással készültek újonnan, de a pult és a mögötte álló hölgyek stílusa is az időkapszula részét képezték. Mint megtudtuk tőlük, a belvárosi intézmény célja a szórakoztatás, és számos, a korszakban sztárnak számító személy tette tiszteletét már itt az elmúlt 2,5 hónapban. A többi között Pataki Ágit itt köszöntötték születése napja alkalmából, de Bánó András egy műsor keretein belül híreket olvasott fel az emeleten lévő Híradó Stúdióban, nem régiben pedig Nemcsák Károly járt náluk.
Horváth Ákos tulajdonos nem volt gyűjtő korábban, egy külföldi útján fogalmazódott meg benne a központ létrehozásának ötlete.
„Berlinben láttam hasonlót, ott érett meg bennem, hogy Budapesten milyen jó lenne egy korszerű retróközpont, a belvárosban. Ez az ingatlan korábban egy lerobbant irodakomplexum volt, két év alatt újítottuk fel és alakítottuk ki. Az első lépéseknél a saját emlékeimre hagyatkoztam, azokat a tárgyakat kerestem itthon, amelyek a gyerekkorom részei voltak. 6,5 éve kezdtem felkutatni a tárgyakat, most ott tartunk, hogy 5-6 ezres gyűjteményt láthatnak itt az élményközpontban, a amelyekhez tárlatvezetést is biztosítunk, de enélkül is élvezhető a kiállítás, miután magyarázó leírásokat és hangokat is elhelyeztünk, ezek többsége magyarul, angolul, németül, oroszul is olvasható vagy hallható” – mesélte Ákos.
A kiállítás játékokkal, videókkal és kvízekkel várja a látogatóit, a régi utcai telefonokat tárcsázva pedig akár korabeli rádiókabaré-részleteket is hallhatóak. A bátrabbak „járőrözhetnek” egy felújított Lada rendőrautóval a Gazdagréti lakótelepen a Szomszédok teleregény idején – mindezt a kocsiba épített szimulátornak köszönhetően –, vagy beülhetnek egy másik teljesen felújított autóba, egy gyönyörű Volgába.
„Ehhez kalandos úton jutottunk hozzá körülbelül egymillió forintért. Hosszú rábeszélés után tudtam megvenni egy régiség kereskedőtől, aki a hátsó raktárában tartotta mert, valószínű nem legális úton jutott hozzá. Mi utána hatástalaníttattuk, illetve benne volt az elektronika és a vezérlés, amit el kellett távolítani, utána legalizáltattuk és most teljes pompájában díszeleg itt a plafonon, egy speciális illesztékkel, amit hozzá csináltattunk” – emlékezett vissza Horváth Ákos.
„Az űrhajósruhát is nehéz volt beszerezni, mert ez egy szovjet gyártás. Oroszországban vásároltam, ennek 99 százaléka eredeti, egy-két alkatrészt viszont nem tudtam hozzá beszerezni, így azokat után gyártottuk reprikaként. Ilyen ruhában volt az űrben Farkas Bertalan is. Amikor most ellátogatott hozzánk, viccesen szóvá is tette, hogy hiányolja a bajuszt a báburól, hiszen neki volt akkor, így most már bajusza is lett – mondta a tulajdonos.
„Az itt látható tárgyak szinte mindegyike eredeti, de a belsőépítészeti elemeket utángyártottuk, így a 80-as évek Híradó stúdiója is új készítésű. A hozzá tartozó kamerákat Németországból, illetve itthonról szereztük be, ezek szintén eredetiek. Láthatóak még itt monitorok, ezeken régi reklámok, vagy műsorelőzetesek láthatóak. Fabulon- vagy Libero-reklám, vagy a mesék közül a Pityke őrmester például” – tájékoztatott Ákos.
„Én kutatom fel a tárgyakat, van egy listám az elejétől fogva, ami persze állandóan bővül. Sokszor nem egyszerű megtalálni amit szeretnék. A Lottó-gyűjtőládát például 1,5 évig kerestem, de ritkaságnak számítanak most már azok a kispedálos autók is, amiket a kirakatba tettünk ki. Ez volt anno minden gyerek vágya” – részletezte a központ tulajdonosa.
50 éves, bontatlan konzerveket vásárolt aukción
„Az Ultra Mosószert egy netes aukciós portálon vettem, ott találtam egy gyűjtőt, aki rengeteg ilyesmivel rendelkezett. Nemcsak Ultrával, hanem különböző élelmiszerdobozokkal is. Például a Leó Jégrémével és Borsodi sörös üvegekkel, illetve bontatlan élelmiszerkonzervekkel a 70-es évekből. Ezeket mind tőle vettem meg” – mesélte Ákos.
Időutazás az élményközpontban
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre