Katonaként állt a forradalmárok oldalára a budafoki férfi.
Till István sorkatonai szolgálatát töltötte, amikor kitört a forradalom. A tapolcai laktanyából Budapestre vezényelték ezredét, „hogy fenntartsák a rendet”, de ő az egyik főhadnagyot követve több társával együtt átállt a forradalmárok oldalára.
„Ma is emlékszem arra a határtalan lelkesedésre és reményteli hangulatra, ami eltöltött bennünket. Ahogy haladtunk Budapest felé a Budaörsi úton, az emberek azt kiáltozták: „A magyar baka velünk van!”, meg azt: „Ruszkik, haza!” A lányok magyaros ruhába öltöztek és ölelgettek bennünket” – meséli a 87 éves budafoki férfi, aki ma is elérzékenyül, ha azokra a napokra gondol.
„Ahogy a fővárosba értünk, a Kossuth térre mentünk, ami vérben úszott a sortüzet követően, segítettünk a sebesülteknek és összeszedtük az elhunytakat. Szörnyű látvány volt, ma is előttem van az a kismama, aki ott szülte meg a gyerekét. Mindketten meghaltak. Egy asszony a kezeim között hunyta le örökre a szemét. Az ezt követő napokban harcoltunk több helyen, a Corvin-közben is. Reménytelennek tűnt a szovjet harckocsik ellen kézigránátokkal, gépfegyverekkel menni, de hihetetlen elszántság és akarat volt a forradalmárokban, akiket mindenütt támogatott a lakosság. Ha az ember ügyesen vágta a tank alá a kézigránátot, akkor az egyik lánctalp lebénult és a tank teljesen visszafordult. A civilek pár nap alatt képzett utcai harcosokká váltak. Többségük nagyon fiatal, tán még húsz éves sem volt, egymással versenyeztek a merészségben. Számtalanszor voltam ezekben a napokban magam is életveszélyben”– folytatta a visszaemlékezést Till István.
Till István a forradalom leverése után vidékre ment a szüleihez, majd szerelmével együtt elhagyta az országot, Ausztriába menekült. Később azonban visszatértek Magyarországra. Neki szerencséje volt: a hatóságok nem szereztek tudomást róla, hogy harcolt a forradalomban és ő is hallgatott erről. Emlékeit csak a rendszerváltás után írta meg, Háborúk és angyalok című könyvében részletesen beszámol 1956 dicső napjairól is.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre