Carlos, a mexikói héja az egyik sztárja az „Egy a természettel” – Vadászati és Természeti Világkiállítás F pavilonjának. Nem is csoda, hiszen barátságosan fogad minden érdeklődőt, és a hangzavar ellenére is laza fickó marad.
A Harris-héja Dél-Amerikában őshonos, és az egyetlen olyan ragadozómadár-faj, amelyik családosan él, mint a farkasok. David Attenborough nevezte őket a levegő farkasainak, pontosan emiatt. Hasonlóképp is szocializálódnak, van náluk főnök és beosztott. Carlos a világkiállításon kívül is eljár dolgozni, társa, Sándor riasztani viszi a földekre. Amikor csak tehetik, BKV-znak is. A ragadozó madárnak szoknia kell a tömeget, hogy azután egy ilyen nagyszabású világkiállításon minden flottul menjen. Az interjú alatt is nyugodt volt, és persze kíváncsi, néha még a mikrofont is megcsipkedte bohókásan.
Carlos vidéki fiú, de van olyan solymász, aki budapesti lakásának erkélyén tartja madarát
„Ő a saját madaram. Véletlenül találtunk egymásra, egy barátomtól vásároltam” – mondta el Móricz Sándor, a ragadozó madár társa. „Carlos az első madaram, és egész jó barátok lettünk az elmúlt két évben. A MIRSA Egyesület alelnökétől megtudtuk, hogy Budapesten is élnek solymászok, akik a lakásaik erkélyén tartják társaikat. Carlos azonban vidéki, egy tanyán él Sándorral”.
„Vannak a közelben nagy puszták, ott vadászunk és tréningezünk. Ha mi neveljük fel ezeket a madarakat, akkor minket tekintenek a családjuknak, és ugyanúgy felnéznek ránk, mint egy farkas a falkavezérére.”
A héja az F pavilon meglepetése
„A világkiállításra öten jöttünk ki, mindenki a saját madarával, emellett van segítségünk az egyesületből és önkénteseink az egyetemről” – mondta a solymász. „A Kincsem Park területén egész napos röptetéseink vannak, megmutatjuk, hogy milyen tiszteletreméltó madárral vadászni. Van lovassolymászunk is, aki lóháton ad elő egy hagyományos solymász-vadász produkciót, illetve van szirtisas-reptetés is. Aki megnézi a bemutatót, az általában utána ide is bejön az F pavilonba. Carlos ekkor lép porondra, és itt bent az emberek között repked. A látogatók egyébként az élő röptetés mellett egy virtuális szimulátor segítségével akár sólyommá is válhatnak, és repülés közben a ragadozó madár szemével tekinthetnek le a magasból.”
Carlos keményen dolgozik a csirkehúsért
„Carlos nem egy kalitkában ücsörög egész nap” – avatta be a Metropolt a részletekbe Sándor. „Dolgozik is. Riasztani szokott gyümölcsösökben, mezőgazdasági táblákon, de galambriasztást is vállalunk, ha arra hívnak. Ezenkívül van egy egyesületi missziónk is, ilyenkor óvodákba, iskolákba járunk természetvédelmi oktatást tartani. Carlos nagyon jó táplálékot kap, de ha kiviszem, akkor vadászik is. Zsákmánya a galambmérettől a varjúig terjed. Bár el tudja kapni, de a fácánhoz lassú, a mezei nyúlhoz pedig gyenge. Üregi nyúlra viszont tud vadászni. A csirkehúst pedig kimondottan szereti.”
Carlosról itt nézheted meg a videót:
Programajánló: Városlakó rókáktól a betiltott ólomlövedékekig
Élőhelyvédelem, vadvédelem, illetve a vadászat és a társadalom kapcsolatának valós kérdéseire keresi a választ az „Egy a Természettel” – Nemzetközi Vadászati és Vadgazdálkodási Konferencia. Az ötnapos rendezvény ma kezdődik a Hungexpo C pavilonjában.
„Egy a természettel” – világkiállítás-kisokos
A kutyabarát rendezvényre ingyenes elektromos buszok és 50 százalékos vasúti kedvezmény segíti a kijutást. A Metropol összegyűjtötte, mit érdemes tudni a kiállításra érkezőknek.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre