Kiderült, mennyire véd egyetlen dózis vakcina az indiai mutáns ellen

Az angol példa megmutatja, miért kell óvatosnak lenni a koronavírus mutánsai miatt. Az jó, ha sokat oltunk, de nagyon nem mindegy, hogyan és kiket!



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2021.06.22.
indiai mutáns

Az indiai vagy újabb nevén delta variánsról néhány hete hallottunk először, és pontosan tudható volt, hogy nem fog megállni India határainál. Az is világos volt, hogy nekünk Anglia miatt van félnivalónk, az ott dolgozó és élő rengeteg indiai, illetve magyar okán. Jelenleg a koronavírus delta variánsa okozza az új fertőzések 90 százalékát a szigetországban, ráadásul ez a változat fokozottan fertőzőképes. Nagy-Britanniában a népesség 60 százalékát is meghaladja azok száma, akik legalább a koronavírus elleni védőoltás első dózisát megkapták már.

Azonban csak az elsőt, ugyanis a britek azt a logikát követték, hogy minél több ember kapjon legalább egy dózist, hogy az általános részleges védelem meglegyen. Röviden tehát: nem az volt a fontos, hogy kevesebb ember kapjon teljes védelmet, hanem az, hogy minél többen részesüljenek legalább részleges védettségben.

Kezdetben a gyakorlat igazolta az elképzelést, hiszen az oltások megkezdése után az új esetek és a kórházi kezelések számának rohamos csökkenését észlelték. Most azonban már bizonyos, hogy csak a két dózis beadása véd értékelhető módon az indiai variáns ellen. A rohamos esetszám-emelkedés hátterében egyértelműen a fiatal, nem beoltott korosztály áll. Az újonnan azonosított fertőzések döntő többsége az 5–12 éves korosztályból kerül ki, őket a 18–24 évesek követik, akiket ugyan lehetne oltani, de körükben jóval alacsonyabb a beoltottak aránya. Az utóbbi napokban több szakértő is egyértelműen kimondta, hogy a fiatalabb korosztályok oltása lenne a megoldás.

Az angliai helyzetről itt olvasható összefoglaló.









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás