Az immunitás többféleképpen is kialakulhat, akár úgy, hogy legyőzzük a betegséget, akár úgy, ha beadatjuk a védőoltást – derül ki a mindenki számára érthető animációból.
Mint arról korábban már beszámoltunk, tudatos egészségmegőrzést segítő animációs ismeretterjesztő filmsorozatot készített a Semmelweis Egyetem Kommunikációs igazgatósága. A KliniKaland nevet viselő sorozat első része a védőoltásokkal foglalkozott, a második, legújabb animáció pedig az immunrendszerünk működését mutatja be.
„Immunitásnak nevezzük a szervezetünket érő idegen, esetleg ártalmas anyagokkal, különösen kórokozókkal szembeni védettségét. Immunitás többféleképpen alakulhat ki a testünkben. Védettségünk egy része velünk született, míg egy másik részét az életünk során szerezzük meg. Minden egyes legyőzött betegséggel edződik az immunrendszerünk, ezt hívják spontán szerzett immunitásnak, míg a védőoltások segítségével (például a Covid–19 elleni védőoltásokkal) úgy nevezett mesterségesen szerzett immunitásra teszünk szert” – részletezik a Semmelweis Egyetem szakértői, akik a főbb folyamatokba is betekintést engedtek.
„A veszélyes behatolók felismerésében, majd legyőzésében az immunsejteknek, közülük is a limfocitáknak van kiemelt szerepe. Az immunsejtek citokinmolekulákkal váltanak üzenetet, így hívják fel egymás figyelmét a kórokozókra. Ha túl sok citokinmolekula szabadul fel, az citokinviharhoz vezethet, ilyenkor az immunrendszer megbolondul, és a szervezet saját szerveire támad. Normál immunválasz esetén azonban a kórokozó legyőzése után kialakul az immunmemória, amely segít a következő támadást gyorsabban és hatékonyabban kivédeni” – közölték.
A rendkívül bonyolult és összetett rendszer működését a videó segítségével könnyebben megértheted.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre