Több mint ötezer háziorvos vesz részt az oltási programban.
Több mint ötezer háziorvos vesz részt az oltási programban, akik remekül helytállnak az oltási program jelentette óriási kihívásban és tíz alatt van azok száma, akik elvi okokból tagadják meg a vakcinák beadását – mondta a Magyar Nemzetnek Békássy Szabolcs, a háziorvosok országos kollegiális szakmai vezetője.
Békássy elmondta, hogy húsz alatt van azoknak a háziorvosoknak a száma, akik nem végeznek oltási tevékenységet. Az ő esetükben sem mindig a vakcinaellenesség vagy a vírustagadás áll a hátterében, hanem például infrastrukturális problémák.
Az orosz és a kínai vakcinákkal szembeni politikai kampány hatása egyre kevésbé érződik, a lakosság részéről napról napra nagyobb ezeknek a szérumoknak az elfogadottsága. Ez nagyban köszönhető az oltóanyagok megnyugtató szakmai eredményeinek, illetve a háziorvosok felvilágosítótevékenységének.
– Ugyanez vonatkozik az AstraZeneca-vakcinára is, a néhány napig tartó bizonytalanság után az ezzel az oltóanyaggal kapcsolatos felhők is eloszlottak az égről – fogalmazott a kollegiális vezető. Elmondta azt is, hogy jelenleg elegendő számú oltópont van kijelölve az immunizációs program végrehajtására, továbbiak kialakítására pedig akkor lesz szükség, ha a tömeges oltást lehetővé tévő mennyiségű vakcina áll majd rendelkezésre.
– Az önkormányzatok tehát nem azzal segítik a folyamatot, ha újabb oltópontoknak ajánlanak fel helyszíneket, hanem azzal, ha az adminisztratív feladatokban, például az oltakozni vágyók oltópontokra szervezésében nyújtanak támogatást a háziorvosoknak. Ugyanis most ez jelent leginkább megterhelést a praxisoknak – jelentette ki a doktor.
Úgy véli, az önkormányzati segítségnyújtással kapcsolatos tapasztalatok elég vegyesek, vannak olyan fővárosi kerületek, illetve olyan települések, ahonnan nem küldenek segítőt, de ennek az ellenkezőjére is szép számmal akad példa.
– Arra biztatjuk a kollégákat, hogy jelezzék az önkormányzatok felé az ilyen jellegű igényüket, hiszen a helyhatóságoknak is az az érdeke, hogy a településükön minél zökkenőmentesebb legyen az oltási program végrehajtása – hívta fel a figyelmet. A szakember megemlítette, hogy kidolgozás alatt áll egy online oltásszervező program, amely nagymértékben tehermentesítheti a háziorvosokat, a járási hivatalokat és a megyei kormányhivatalokat egyaránt.
– A rendszer segítségével az elektronikus egészségügyi szolgáltatási térben (EESZT) egy automatizmus útján tudnak majd a kollégák időpontot foglalni a páciensek számára a megadott oltópontokra. Amellett, hogy ezáltal sokkal gyorsabbá és gördülékenyebbé válik a regisztráció, a program a páciensek e-mailes kiértesítését is elvégzi, a háziorvosnak pedig csak azokat kell telefonon értesítenie, akiknek nincs e-mail-címük – magyarázta Békássy Szabolcs, aki egyben a Háziorvosok Online Szervezetének alapítója is.
A kollegiális vezető kitért rá: immár jogszabály teszi lehetővé, hogy azok a háziorvosok, akik úgy érzik, hogy az oltási programot a hétköznapokon nem tudják végrehajtani vagy az a komfortosabb számukra, hétvégenként is olthatnak, amiért – teljes napra – nyolcvanezer forint különdíjazásban részesülnek. Békássy Szabolcs beszélt arról is, hogy az országos oltási munkacsoport állandó meghívott tagjaként javaslatot tett arra, hogy a praxisok ne egy héten egyszer, hanem kétszer, kedden és pénteken kapjanak oltási listát, megkönnyítve ezzel a doktorok és asszisztenseik adminisztratív munkáját.
– A kérésünk meghallgatásra talált és már a következő héttől így kaptuk az értesítendők listáját. Örömünkre szolgál, hogy amit a szakma javasol, azt a döntéshozók a legtöbbször meg is fogadják, így egy dinamikus, kétoldalú munkakapcsolat alakult ki köztünk – húzta alá a szakmai vezető.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre