Pakisztánban betiltották azt a gyakran vitatott módszert, amivel nők szüzességét ellenőrizték.
A Pakisztánban betiltották több évszázados hagyományokra visszatekintő „kétujjas tesztet”, amivel a szűzhártya meglétét ellenőrizték évszázadokon keresztül. A teszt végrehajtásánál az orvos ujjával ellenőrzi a hüvely lazaságát és a szűzhártya meglétét, és ezek alapján adja ki orvosi véleményét. Alapvetően azon a hibás feltételezésen alapul, miszerint a hártya csak nemi aktus közben szakadhat el. A tesztet magát széles körben vitatják a fiatal lányokra, és nőkre gyakorolt hatása miatt.
Ezt a vizsgálatot főként akkor alkalmazták ebben az országban, ha nemi erőszak gyanúja merült fel, de mára már bebizonyosodott, önmagában a szűzhártya állapota nem feltétlenül meggyőző.
Az eljárás betiltására márciusban petíciót indítottak. A 24.hu értesülési alapján Pakisztán keleti részén, Lahorban a bíróság illegálisnak és alkotmány ellenesnek nyilvánította a tesztet. Az ENSZ két éve követeli a vitatott gyakorlat törlését, hiszen állításuk szerint ennek a vizsgálatnak nincsen tudományos vagy klinikai alapja. Ezek mellett a világszervezet szerint a módszerrel nem lehet megállítani biztosan, hogy történt-e nemi aktus, illetve fájdalmas, lealacsonyító és traumatikus lehet több a vizsgálatot átélő nő számára.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre