A koronavírusos betegek egyik mentsvára a plazmaterápia, amiből a magyar az egyik legkeresettebb. Nem véletlenül...
Egy olyan stabil vérplazma-terápián dolgoznak az OrthoSera kutatói, amely az eddigieknél is gyorsabban és könnyebben elérhetővé teszi a gyógyulás lehetőségét a súlyos állapotba kerülő koronavírus-betegeknek. A terápia egyik fontos előnye, hogy akkor is gyorsan bevethető, ha esetleg a vírus egy komolyabb mutációjával kell szembenéznünk - olvasható a mai Ripostban. Mint írják, sokkal jobbak lesznek a gyógyulás esélyei a súlyos állapotú koronavírusos betegeknek. A terápiát kifejlesztő cég kutatója nyilatkozott a Ripost mai számában.
– Egyik nagyon lényeges előnye a terápiának, hogy akkor is gyorsan bevethető, ha esetleg a vírus egy komolyabb mutációjával kell szembenéznünk, akár 6–8 hét alatt ki tudjuk fejleszteni az újat – emelte ki a lapnak a terápiát kifejlesztő cég kutatója, dr. Lacza Zsombor.
Az OrthoSera csapata az Országos Vérellátóval, a kórházakkal és a társadalombiztosítóval közösen azon dolgozik, hogy a vérplazma-terápia továbbfejlesztésével egy olyan standard készítmény álljon elő, ami az eddigieknél is gyorsabban és egyszerűbben lesz bevethető. Dr. Lacza Zsombor, a Testnevelési Egyetem rektorhelyettese elmondta: a helyi plazmakészítés azért fontos, mert a helyi vírusvariánsok ellen fejti ki a hatását.
– Azt látjuk, hogy ez a vírus képes lehet úgy mutálódni, hogy minden évben újra kell oltani az embereket, mert a korábbi védettség nem elegendő, és ehhez újra kell fejleszteni az oltóanyagokat. A plazmaterápia előnye, hogy gyorsan reagál, így másfél-két hónap alatt képesek vagyunk új szérumot fejleszteni. Ha valaki meggyógyul egy új mutációból, az ő antitestjeivel ismét lehet gyógyítani. A fő cél az, hogy ne legyünk betegek, ezért a legfontosabb továbbra is az oltás! – hangsúlyozta a kutató.
Néhány hírportál mindenféle magyarázat nélkül vett át brit lapoktól egy olyan cikket, ami a plazmaterápia sikertelenségéről ír. Lacza Zsombor ennek kapcsán a lapnak kiemelte: a világban nagyjából 100 tudományos vizsgálat fut különböző plazmaterápiákról, amelyek főként abban különböznek, hogy milyen betegeknek adják be a szérumot és mit várnak tőle. Így elképzelhető, vannak olyan terápiák, amelyek bizonyos esetekben nem váltak be.
– A hatékony plazmaterápia alapja, hogy csak olyan plazmát tartalmaz a szérum, amiben magas az ellenanyagszint. Ezenkívül fontos, hogy a kórházba kerülés után 2-3 napon belül megkapják a betegek – tette hozzá a szakember.
Az ismert plazmaterápiák között a magyar kiemelkedő. Úgynevezett „aranysztenderd-terápia”, ami a legkiforrottabb, legjobban működő terápia, amiben csak friss, fagyasztott plazmát használnak, és csak olyan gyógyultaktól gyűjtik be, akiknek magas az ellenanyagszintje.
– Mi mérjük azt is, mekkora a plazma vírussemlegesítő képessége. Ezt egyébként nagyon nehéz mérni, de fontos. Így csak eleve attól vesszük le a plazmát, akié erre képes – mondta Lacza.
Eddig 1623 koronavíruson átesett beteg jelentkezett vérplazmadonornak, 307 főt kezeltek vérplazma-terápiával, és közülük 248 főnek megmentette az életét. Míg korábban minden 10. ember volt alkalmas plazmadonornak, ma minden 4., vagyis az ő szervezetük elegendő ellenanyagot termel. Plazmadonornak jelentkezni a www.donornakjelentkezem.hu oldalon lehet.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre