Itt az első vakcina, így olt Európa

Az egész világ „tűkön ülve” várja az első használható oltást a koronavírus ellen, hogy az élet visszatérhessen a régi kerékvágásba. Nagy-Britannia a világon elsőként engedélyezte az egyik oltóanyagot. A Metropol utánajárt, hogy nyugaton mik lesznek a szabályok a vakcinával kapcsolatban.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2020.12.03.
koronavírus vakcina oltás

- Újabb nagyszerű hír! Engedélyezte a brit hatóság a Pfizer/BioNTech vakcinát, jövő héttől elkezdik az oltások beadását Nagy-Britanniában. Ez az a bizonyos vakcina, melyre a németek már november elején elkezdték kiépíteni a hűtési/szállítási infrastruktúrát. Több másik vakcina is engedélyezés közelében, látszik a fény az alagút végén – írja tegnapi lelkes posztjában Kemenesi Gábor, a híres pécsi virológus. - A legfőbb kérdésre már megkaptuk a tudományos bizonyosságot – lehet biztonságos és hatásos vakcinát készíteni a COVID-19 ellen – tette hozzá.

Nagy Britannia hétfőtől oltani kezd, elsőként adtak engedélyt egy vakcinára

A brit gyógyszerfelügyeleti hatóság (MHRA) szerdán engedélyezte a Pfizer és a BioNTech vállalatok által kifejlesztett oltóanyag forgalmazását. Az Egyesült Királyság ezzel a nyugati világ első olyan országa, amelyik hatósági jóváhagyást adott egy koronavírus-vakcina használatára. Boris Johnson brit miniszterelnök korábban elmondta, hogy a kormány már 40 millió adagot megrendelt a Pfizer/BioNTech-vakcinából. Ez 20 millió ember beoltására elegendő, mivel mindenki két dózist kap. Az első adagokat már jövő hétfőn, december 7-én be is adhatják. A Pfizer pedig korábban azt mondta, hogy jóváhagyás esetén néhány napon, akár órákon belül el tudja kezdeni vakcinájának nagy-britanniai forgalmazását. Így a britek előbb kezdhetik el az oltást, mint az amerikaiak, akiknél december 11-én kezdődhet meg az oltás beadása, az Európai Unióban pedig a cég december második felében kaphatja meg a feltételes forgalomba hozatali engedélyt.

Fotó: Alberto Pezzali/NurPhoto

Németország oltási centrumokat állít

Miután a világ egyik leghatásosabbnak tűnő vakcinája a német BioNtech és az amerikai Pfizer közös munkájának az eredménye Németoszág is az elsők között lehet, akik még idén elkezdik az oltást. Amint látták, hogy a vakcinájuk hatásos lehet, a szövetségi egészségügyi minisztérium felkérte a tartományi kormányokat, hogy kezdjék el az oltási központok kialakítását, és november 10-ig adják meg azokat a címeket, amelyekre ki lehet szállítani a SARS-Cov-2 elleni vakcinát, amikor annak engedélyeztetése befejeződik.

Ők tehát már lassan egy hónapja gőzerővel készülnek az oltások megkezdésére. Korábban kifejtették, az oltóközpontokra azért van szükség, mert a vakcinát mínusz 78 Celsius-fokos hőmérsékleten kell tárolni, és sok háziorvosi rendelőben nincs ilyen teljesítményű hűtő.

MTI/EPA/Friedemann Vogel

Hollandia január elején kezdheti az oltást

Miután az amszterdami székhelyű Európai Gyógyszerügynökség (EMA) várhatóan december végén jóváhagyja az első, koronavírus elleni vakcinát, a hollandok már január negyedike körül megkezdik az oltást. Erről Hugo de Jonge holland egészségügyi miniszter számolt be egy nyilatkozatban. Az ország hat gyógyszeripari céggel kötött szerződést ez idáig 50 millió adag vakcina szállítására. Az oltások megvásárlására 700 millió eurót különített el a kormányzat.

Franciaországban több lépésben oltanak

Franciaországban jövő április és június között tervezik széles körben a lakosság koronavírus-elleni oltási kampányát, miután az év eleji első szakaszban a leginkább veszélyeztetetteknek tartják fenn a vakcinát - jelentette be a napokban Emmanuel Macron elnök, hozzátéve:az oltás nem lesz kötelező. Miután az európai egészségügyi hatóságok engedélyezték az oltóanyagokat december végén vagy január elején, elsőként a mintegy 750 ezer, idősotthonban élő franciának és az ott dolgozó 100 ezer embernek kell megkapnia a vakcinát.

A második lépcsőben az idősebb korosztályt, a 75 év felettieket, majd a 65 és 74 év közötti generáció tagjait, valamint az egészségügyi dolgozók közül a leginkább veszélyeztetetteket oltják be. Csak ezt a két lépést követően kezdődhet majd meg az 50 évnél idősebbek, valamint minden egészségügyi dolgozó, negyedik fázisban pedig a járványnak kitett foglalkozásokban dolgozók, a veszélyeztetett és a bizonytalan életkörülmények között élők oltása, végül a lakosság fennmaradó része.

MTI/AP/Thibault Camus

Magyarország: Csak biztonságos oltóanyagot kaphatunk

Magyarországon csak az illetékes hatóságok által megvizsgált és engedélyezett oltóanyagot lehet beadni. Világos eljárásrend alapján vizsgálják meg a mintákat és döntenek arról, hogy használható-e az adott vakcina Magyarországon vagy sem – közölte korábban Szijjártó Péter külügyminiszter. Miközben az Európai Unióból is érkezhetnek oltóanyagok Magyarországra, hazánk előrehaladott tárgyalásokat folytat több keleti vakcinagyártóval.

A cél, hogy minél előbb hazánkban bevizsgált, hatékonynak és biztonságosnak tartott oltást kaphassanak a magyar emberek a koronavírus ellen. Orbán Viktor korábban azt mondta az idősek, krónikus betegek és a veszélyezetettek januártól, a tejes lakosság pedig előreláthatólag tavasszal kaphatja meg az oltást.

Egyelőre nincs oltásra alkalmas, koronavírus elleni vakcina Magyarországon, de a lakossági igények jelzésére hamarosan elindul a vakcinainfo.gov.hu honlap – mondta a napokban az országos tisztifőorvos, Müller Cecília.

Német-amerikai összefogás: A leghatásosabbnak tűnő vakcina

Az amerikai Pfizer gyógyszergyártó cég a német BioNTech-el közösen fejlesztette saját vakcináját, amire a britek szerdán megadták a hatósági engedélyeket is.

Módszer: mRNS (hírvivő RNS) alapú vakcina

Hatásosság: 94,5%

Tárolás: -80 fok, 5 napos szavatosság. Nehézséget okoz sok országban, hogy a háziorvosok többségénél nincs ilyen teljesítményű hűtő, ezért oltópontokat kell majd létrehozni.

MTI/Biontech SE/EPA

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás