A koronavírusban elhunytak kétharmada szív-, és érrendszeri problémákkal küzdött, a vírus ugyanis növeli a trombózis kialakulásának kockázatát és károsítja az ereket. A Metropol most dr. Járai Zoltánnal, a Magyar Kardiológusok Társaságának főtitkárával járt utána mi ennek az oka.
A koronavírus második hulláma alatt a fertőzöttek és az elhunytak száma is növekszik. Az áldozatok nagyrésze a járvány mellett krónikus megbetegedésekkel is küzdöttek. – Az elhunytak kétharmadának szív és érrendszerei alapbetegségei voltak, egyharmadának pedig anyagcsere betegsége – hangsúlyozta Müller Cecília országos tiszti főorvos.
– A szívünk az egyik legfontosabb szervünk, ha az nem egészséges a fertőzések is súlyosabb formában jelentkeznek. Ez alól a koronavírus sem kivétel – kezdte a dr. Járai Zoltán, a Magyar Kardiológusok Társaságának főtitkára.
– A testünk a vírusfertőzés alatt gyulladásos állapotban van, ami a krónikus szív- és érrendszeri betegeknél elősegíti a trombózis, vagyis a vérrög kialakulását. Ez pedig szívinfarktust, szélütést idézhet elő, amelyekkel közül a súlyosabb lefolyásúak halálhoz vezethetnek. A tapasztalatok pedig azt is mutatják, hogy a koronavírus különösen károsítja az erek belső bevonatát, ami tovább növeli a vérrög kialakulásának kockázatát.
A szív és érrendszeri betegségeknek többféle típusa van és ettől nagyban függ kit mennyire visel meg a vírus. A magasvérnyomás-betegségben szenvedőknél kisebb a kockázat, mint például a szívelégtelenséggel vagy koszorúér problémákkal küzdők esetében. Az idősebb krónikus betegeknél is súlyosabb lefolyású lehet a járvány, mint a fiataloknál.
– Sajnos a járvány kezdete óta megfigyelhető, hogy jóval kevesebben jönnek el a kötelező kontrollokra, mert félnek rendelők vagy kórházak közelébe menni a betegek. Ezzel sokat árthatnak maguknak, hiszen így nem tudjuk nyomon követni a betegek állapotát, és megelőzni az esetleges még nagyobb bajt. A szükséges egészségügyi ellátást a megfelelő higiéniás szabályok betartásával el kell végezni a járvány idején is a betegek érdekében - hívta fel a figyelmet Járai professzor.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre