Mi lesz veled, Afrika? Aszály és forróság mellett heves esőzés is pusztít!

Az éghajlatváltozás nem kíméli Afrikát sem. Az ENSZ szerint élelmiszerhiány és romló egészségügyi helyzet vár az ott élőkre.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2020.10.26.
éghajlatváltozás

Egyre inkább sújtja Afrikát az éghajlatváltozás, amely egyebek közt szélsőségesebb időjárást, hevesebb esőzést, ugyanakkor súlyos aszályt, forróbb hőmérsékletet és sáskajárást okoz - figyelmeztetett hétfőn az ENSZ Meteorológiai Világszervezete.

Bajban van Afrika (fotó: pixabay)

Az előrejelzések szerint a terméshozamok Nyugat- és Közép-Afrikában 13, Észak-Afrikában 11, a kontinens keleti és déli felén pedig 8 százalékkal eshetnek vissza. A heves esőzések, ciklonok Mozambikban például tavaly félmillió hektáron pusztították el a termést. Szomália, Kenya, Etiópia és Tanzánia kétszer annyi esőt kapott 2019 végén, mint általában. A csapadék ugyan segítette a termésnövekedést, csakhogy a sáskák szaporodását is, amelyek rajai idén január óta több százezer hektáron tarolták le a termést.

Ugyanakkor a krónikusan aszályos területeken az alultápláltak száma 2012 óta 45 százalékkal emelkedett. Szomáliát a viharok és a szárazság egyaránt sújtják: az átlagosnál kevesebb csapadék miatt tavalyelőtt és tavaly 24, illetve 25 év óta a legrosszabb gabonatermést jegyezték fel.

A jelentés kitér arra, hogy Afrika országaiban a hazai össztermék az átlaghőmérséklet emelkedése miatt 2,25 és 12,12 százalék közötti mértékben fog visszaesni, és hogy a melegebb, csapadékosabb időjárás az egészségügyi rendszerre is még nagyobb terheket ró, mivel kedvezőbb feltételeket teremt a maláriát, a sárgalázat és egyéb betegségeket terjesztő rovarok szaporodásához.









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás