120 százalékkal emelkedhet az orvosok fizetése – erről tárgyalt tegnap a kormány. A béremelést az orvosi kamara javasolta, ahogy azt is, hogy törvényileg büntessék a hálapénzt. A kormány mindkét javaslatot napirendre vette.
Az ápolók novemberi, 20 százalékos béremelése és az egészségügyi dolgozók nyári, 500 ezer forintos jutalma után újabb béremelés következhet az egészségügyben. Az Origo szerint a kormány a tegnapi kormányülésen tárgyalta az orvosi kamara javaslatait. A szakmai szervezet a hálapénz büntetőjogi betiltását és jelentős orvosi béremelést javasol. A portál szerint a kormány hajlik a kamara javaslatainak elfogadására. Ennek részeként, hatalmas méretű, 120 százalékos béremelést kaphatnak az orvosok. Ezt azt jelenti, hogy megdupláznák a fizetésüket. A kamara a hálapénz elfogadását és egy bizonyos összeg felett a hálapénzfizetést is büntetőjogilag szankcionálná. Úgy tudni a tegnapi kormányülés elején Orbán Viktor miniszterelnök javasolta, hogy vegyék napirendre a kamara javaslatait a béremelésről és a hálapénzről. A konkrét döntésről várhatóan a mai Kormányinfón árulnak majd el részleteket.
Dr. Bense Tamás csecsemő- és gyermekgyógyász szakorvos szerint az egészségügyi dolgozók régóta várják, hogy rendeződjön a fizetésük. – Remélhetőleg most ez ügyben végre konszenzus születik – kezdte a Metropolnak a családorvos. Szerinte az emelés után vonzóbbá válhat az egészségügyi szakma a fiatalok számára, további emelést követően pedig akár a külföldön munkát vállalók körében is, akik közül remélhetőleg páran hazatérnek. – Támogatom a kamara javaslatát, hogy tiltsák be a hálapénz elfogadását. A hálapénz gyakorlata egy igazán megalázó szituáció az orvosnak és a betegnek egyaránt – folytatta Dr. Bense Tamás, aki kiemelte, a legtöbb orvos nem kér hálapénzt – Ha a köztudatba beépül, hogy az orvosok egy tisztességes bért kapnak a munkájukért, akkor egy idő után kikophat a hálapénz az egészségügyi rendszerből – jelentette ki a szakorvos.
Az egészségügyi szakdolgozók és az ápolók is jelentős fizetésemelést kapnak. A lépcsőzetes emelkedés következő üteme novemberben lesz, akkor 20 százalékkal nő a bérük. 2022-ig összesen 72 százalékkal emelkedik a fizetésük.
2019 július: 8%
2020 január: 14%
2020 november: 20%
2022 január: 30%
Orbán Viktor miniszterelnök márciusban jelentette be, hogy rendkívüli, bruttó 500 ezer forintos juttatásban részesülnek az egészségügyben dolgozók a járvány elleni védekezés iránti áldozatos munkájuk elismeréseként. Ennek megfelelően júliusban minden orvos, ápoló, asszisztens, betegszállító, védőnő megkapta a juttatást, sőt még azok is, akik részmunkaidőben, szabadságon, gyes-en, vagy gyeden voltak.
Az orvosi kamara már régóta szeretné elérni, hogy a hálapénz elfogadása legyen bűncselekmény, kerüljön be a büntető törvénykönyvbe, amely javaslat most elfogadásra kerülhet.
„A paraszolvencia súlyosan káros jelenség a magyar társadalomban. Mérgezi az orvos-beteg bizalmi viszonyt, kiszámíthatatlanná teszi a betegutakat, irreális elvárásokat ébreszt, hátrányosan érinti a szakmai elveket, ellehetetleníti a kormányzati egészségpolitikai szándékok jelentős részét, torzítja az orvosképzést, hátráltatja a tudás átadását. A beteg és az orvos elemi érdeke, hogy a hálapénzt minél hamarabb a kormányzat is korrupciónak tekintse és kriminalizálja azt” – írja javaslatának indoklásában a Magyar Orvosi Kamara.
–Ellenzem a hálapénzt. Ritkán járok orvoshoz, így nem szoktam hálapénzt sem fizetni. Örülnék, ha születne a kérdésben valamilyen szabályozás – mondta Bedő Erzsébet.
– Nyilván ne legyen hálapénz, én sem támogatom, mert rossz gyakorlatnak tartom. A kutyám miatt ugyanakkor már adtam hálapénzt, igaz az állatorvosnál volt – mondta Gabriella.
– A hálapénznek hosszú története van. Ennek a rossz hagyománynak elsősorban az emberek tudnának véget vetni. Eddig egyszer adtam hálapénzt, körülbelül 10 ezer forintot – mondta Kászonyi László.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre