Egy német felmérés szerint az építőipari károk több mint háromnegyedét a nem megfelelő vízszigetelés okozza. A problémák gyakran csak utólag derülnek ki, de az alapszabályokat betartva könnyen elkerülhetők lehetnek.
- A használt ingatlanok vásárlásakor előzetesen nem lehet tesztelni a vízszigetelést. Ilyenkor érdemes megnézni, hogy ha egy vizes helyiséget frissen festettek, akkor eltüntethették a vízkárokat. Figyelni kell még a dohos szagra, a penészedésre, és érdemes a pincében is körülnézni. Ezek mind árulkodó jelek lehetnek – magyarázta Szautner Csaba, a Mapei Kft. kereskedelmi vezetője.- A hibák gyakran csak utólag derülnek ki. Bár a tetőszigetelés esetében léteznek elárasztásos próbák, és csak ezt követően kezdik el a beépítést a zöldtetőknél, de lakóházak építésénél ez nem jellemző. Mivel a vízszigetelést gyakran eltakarják, a javítás csak bontással lehetséges, ami komoly költséget jelenthet. Probléma lehet még továbbá az is, ha nyirkosodik a fal, mert így romlik a hőszigetelő képessége, és esztétikailag is csúnya lesz.
Milyen vízszigetelések vannak? A csapadékvíz, a talajvíz és a használati víz elleni. Magyarországon jelenleg több tucat különböző vízszigetelési megoldás létezik, de ezek közül csak néhány elterjedt. Választhatunk lemezes vízszigetelést, ezek a bitumenes vagy szintetikus lemezek, de dönthetünk a „folyékony lemezes” megoldás mellett is. Alápincézetlen épületek talajnedvesség elleni szigetelését modifikált bitumenes lemezekkel érdemes készíteni. A használati víz elleni szigetelésnél padlóösszefolyó nélküli vizes helyiségek esetében vízzáró burkolattal lehet a nedvesség elleni szigetelést kialakítani, ha pedig padlóösszefolyókat alakítunk ki, akkor azoknak a helyét úgy kell meghatározni, hogy az alaprajzi alapján azonos lejtésű és méretű mezőket alakítsunk ki.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre