Hány nap a karantén, mennyi táppénz jár erre az időre, mikor és miért tesztelnek, az egész családnak be kell zárkóznia, ha egy családtag koronavírusos? – számtalan kérdés merül fel a nemrég kiadott járványügyi eljárási rendel kapcsolatban. A Metropol most segít tisztázni a legfontosabbakat.
Ki rendeli el a karantént?
Kétféle karantén van.
Mi a teendője annak, aki észleli a tüneteket?
A háziorvost, házi gyermekorvost kell felhívni, és a továbbiakban mindenben rá hagyatkozni.
Mi alapján dönt a háziorvos arról, felmerül-e a koronavírus gyanúja, kell-e teszt?
A tünetek mellett azt is figyelembe veszi, találkozott-e a beteg koronavírusos személlyel, járt-e külföldön, kikkel volt közvetlen kapcsolata az előző napokban. Ha legalább egy jellemző tünet és legalább egy gyanús körülmény fennáll, illetve ha a beteg olyan helyen dolgozik, ahol sokakkal kerül kapcsolatba – például nővér vagy tanár –, akkor valószínűleg tesztet fog elrendelni.
Hol vesznek mintát a teszthez?
Ha a tünetek enyhék, gyanús esetről van szó, akkor a háziorvos tesztközpontba küldi a beteget. Ha valószínűsíthető a fertőzés, akkor otthoni mintavételt rendel el. Súlyos tünetek esetén kórházba utal. A mintavétel kicsit kellemetlen, de nem fájdalmas.
Mikortól számít a karantén és mennyi ideig tart?
Általában attól a naptól, hogy a tüneteket jelentette a beteg a háziorvosnak, 10 napig tart. Hatósági karantén esetén az arról szóló határozatban szereplő időtartamra áll fenn. A külföldről hazatérők számára is 10 nap a karantén.
Muszáj betegállományba menni a karantén idejére?
Igen, azoknak, akik szoros kapcsolatban vannak a beteg családtaggal (tehát ha például a nagyszülő másik lakrészben lakik és távolságot tartott a fiataloktól, nem számít szoros kapcsolatnak). Ha tünetmentesek, tíz nap után a háziorvos mentesíti őket a karantén alól.
Mennyi táppénz jár a karantén idejére?
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre