Ma 36 éve indult el Fa Nándor és Gál József Szent Jupát nevű hajójukkal Opatijából.
„A jugoszláviai Opatijából tegnap kihajózott az Adriára a Szent Jupát vitorláshajó, fedélzetén a fehérvári Fa Nándorral és Gál Józseffel, akik stílszerűen szeptember 26-át, a hajózási világnapot választották az indulásra Föld körüli útjukhoz. A két jó barát ötéves megfeszített tempójú munka eredményeképpen jutott el a várva várt nagy pillanatig. A hajót lényegében az utolsó szögig maguk építették, és minden tőlük telhetőt megtettek azért, hogy a nagy kaland szerencsésen végződjön. … A Szent Jupát kedvező széllel naponta akár 300 kilométert is haladhat, így hamarosan maguk mögött hagyják az Adriát. Onnan az olasz, francia és spanyol partok előtt egyenesen Gibraltár felé hajóznak. Néhány héten belül minden bizonnyal a híres szoroson is keresztülvitorláznak, s onnan már az Atlanti-óceánon visz az útjuk. A Kanári-szigetek érintésével Nyugat-Afrika partjai előtt a Jóreménység fokig mennek, aztán keletnek fordulnak és január végére már Ausztráliában szeretnének lenni. A következő állomás Polinézia lesz, ahol hosszabb időt szándékoznak eltölteni, hogy közös hobbijuknak, a néprajzi kutatómunkának és gyűjtésnek hódolhassanak. Innen Amerika felé hajóznak tovább, és a chilei partok mentén majdnem megkerülik a hírhedt Horn-fokot, majd északnak fordulnak és Dél-Amerika keleti partjai mentén egészen a Mexikói-öbölig vitorláznak. Onnan már Európa az úti cél, s várhatóan 1988-ban érnek vissza a jugoszláviai kikötőbe.” – írta a Fejér Megyei Hírlap, amely egyedüliként írt akkoriban a nagy kaland rajtjáról.
Kevesen tudják, de a fantasztikus hajóépítő-vitorlázó már 1971 áprilisában, 18 évesen szerepelt a Fejér Megyei Hírlapban. Akkor így írtak róla: „Fehérváron él az a tizennyolc éves fiatal — a Cipész KTSZ alkalmazottja, a szakma nagy ígérete –, akit ma az ország legtehetségesebb ifjú cipészének tartanak. Március 18-án Budapesten ő készítette el azt a rámás varrott férfi félcipőpárt, amely előtt a versenybizottság is meghajolt. De egyébként azon a háromnapos versenyen az alapminta-szerkesztésben a maximális huszonöt pontot is megszerezte. Ezt a fiút Fa Nándornak hívják, és azt első látásra senki sem gondolná, hogy ő az, aki ilyen nagy bravúrra képes.” Aztán 16 évvel később kiderült, sokkal nagyobb bravúrra is képes volt! Fa Nándor és társa, Gál József voltak az elsők, akik magyarként egy vitorláson megkerülték a Földet. Hajójukat, a Szent Jupátot a Közlekedési Múzeumban Farkas Bertalan űrkabinja mellett állították ki.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre